Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО може да помогне за заздравяване на морските граници

ЕС и американския президент Доналд Тръмп се разминаха по отношение на Русия, но се обединиха около въпросите свързани с борбата с тероризма.

За изводите и нагласите след срещата на върха в Брюксел - коментар на доцент Марин Русев, политически анализатор и ръководител на катедра „Регионална и политическа георграфия“ в СУ „Климент Охридски“.

Има  два важни момента от тази среща - тя бе твърде кратка, а в контекста на личността на новия американски президент ясно се вижда, че като че ли за първи път Америка силно ще настоява за споделена отговорност в много по-голяма степен. Що се отнася до другите новини и появата на знакови призиви - например НАТО да се ангажира повече с вътрешната сигурност, аз смятам, че това е трудно изпълнимо, тъй като НАТО не е призвана да се бори, тя не е подготвена да противодейства на асиметрични заплахи. Може би единственото, с което НАТО може да подпомогне е да се заздравят външните морски граници, тъй като силата на НАТО в това отношение е доста голяма.

Най-новото предизвикателство на последното десетилетие е вътрешната сигурност и аз смятам, че на това трябва да се противодейства по друг начин. НАТО безспорно може да подпомогне заздравяването на сигурността, но трябва да се търсят други механизми, трябва да се отговори на въпроса - как така в една и съща среща НАТО се ангажира едновременно с това да подобри вътрешната сигурност, а в същото време, лично според мен, я разрушава като казва, че ще се ангажира с конфликта в Близкия изток. Аз смятам, че докато европейски и американски бомби падат, независимо от това дали са оправдани или не - мир и покой за вътрешната сигурност на европейските държави няма да има, коментира доцент Русев.

За изказването на руския президент Владимир Путин, че славянската азбука е дошла от "македонска земя"

Изключително некоректно и първосигнално е да бързаме да тълкуваме само по този начин думите на Путин. Те действително са дразнещи, те действително са насочени към конкретна вътрешна геополитическа ситуация на Балканите, действително обслужват руския интерес, но това не е първата драматична реакция или първия опит на Русия да проверява общественото мнение на Балканите. Аз мисля, че изявлението на нашия президент беше изключително точно, защото беше премерено. И мисля, че не влезе в руслото на бързата, острата реакция, а просто напомни, че това е държавата, която е дала на света точно този феномен. Има неща, които са безспорни и никой не може да ни ги вземе, категоричен е доцент Русев.

Цялото интервю с доцент Марин Русев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54