Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима е Европейска агенция за борба с терора

Говори се за борба с тероризма, а всъщност ние за съжаление сме част от една верска пиар кампания на същия този терористичен интернационал.

Ние непрекъснато отреагираме на това, което той произвежда - ту тук, ту там терористични актове, заплаха, непрекъснат страх от страна на либералните общества, които като че ли демонстрират своята уязвимост и поощряват още повече тероризма. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Христо Смоленов, експерт по антитероризъм, който коментира нападенията в Лондон в събота срещу неделя.

Хора, разхождащи се по Ландън бридж и съответно по пазара Бъроу маркет стават жертви на съвсем импровизирани на пръв поглед, но очевидно движени от зла умисъл терористични нападения. И има нещо, което на нас не ни се казва. Аз не мога да си представя как трима, въоръжени с ножове хора, които нападат в един ресторант клиентите и съответно убиват, десет минути преди да бъдат застреляни от въоръжената полиция, която е изпратена там, как съумяват те да вземат такъв брой жертви, а ранените са 48. Това говори за неща, които се спестяват на аудиторията. Може би се прикрива, че е имало и други опити, и други измерения на случилото се в Лондон. Аз не мога да си представя как трима души с ножове могат да вземат живота на още четирима души и да ранят 48! Това не е нормално, твърди Смоленов.

Експертът подчерта, че „Ислямска държава” може и да не е организационният генератор на случващото се, но във всеки случай е идейният генератори.

Проблемът е в прекомерния либерализъм на т. н. либерални общества, в които ние като че ли, признавайки правата на съответната общност от хора да правят каквото си искат в духа на техните традиции, признаваме и правото им да убиват. Парадокс, но истината е, че не се състоя тази интеграция, за която толкова много ни говорят и е невярна тезата, че видите ли като дадеш шансове на една общност  от хора да се интегрира в начина на живот на една друга цивилизация, нещата вървят гладко и безпроблемно. Напротив.  Моето убеждение е, че се води преднамерена война срещу устоите на нашата европейска цивилизация и се създават предпоставки за масов страх, който да задейства Стокхолмския синдром, допълни още Христо Смоленов.

Той подчерта, че е необходимо да се направи Европейска агенция за противодействие на терора и превенция на радикализацията. ЕС трябва да отдели нужните средства, нужното внимание и да организира своите професионалисти, които да започнат дейност за превенция на радикализацията.

За тази цел е нужна специална институция и моят апел към нашето правителство, когато подготвя програмата за българското председателство на ЕС, е да внесе идеята официално и да ангажира своите партньори от ЕС със създаването на такава европейска агенция за противодействие на терора, обясни експертът по антитероризъм.

Доцент Смолено подчерта, че за съжаление въпросите с добрата охрана по границата на България тепърва ще се разисква.

Цялото интервю с доцент Христо Смоленов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54