Центърът за кожно-венерически болести в Пловдив е пред фалит, а общинската болница МБАЛ “Св. Мина“ се води към умишлено ликвидиране. За това алармираха от регионалния съюз на КТ“Подкрепа“ и лекари от здравното завeдение.
По думите на синдикалния лидер Атанас Кръстев за това е уведомена Инспекцията по труда, извършени са проверки и ще бъдат наложени санкции. Той е категоричен обаче, че това няма да реши проблема с закъснелите с два месеца заплати, защото голяма част от медицинския персонал получава минимална работна заплата, с години лекарите не са получавали работно облекло и предпазни средства, липсват ръкавици и дезинфектанти, а условията на труд се влошават, поради остарялата и нуждаеща се от ремонт база.
От своя страна лекарите от бившата първа градска болница изразиха тревога, че се готвят структурни промени и съкращения на персонал, без да са съгласувани с Общинския съвет и без да има окончателно решение за вливането на здравното заведение в другата общинска болница. Според тях, въпреки добрите финансови показатели през последните месеци, ръковоoството на болницата е договорило изключително малък бюджет за юни в размер от 206 хиляди лева, при необходим фонд за заплати от 256 хиляди лева.
Това не само ще остави лекари и персонал без възнаграждения, но и крие риск за медицинската дейност. Медиците смятат, че финансовото състояние на първа градска болница умишлено се влошава и след сливането с другата болница, сградата й ще бъде взета от общината.
Припомням, че бившият кожен диспансер е общински, но лекува пациенти от цяла Южна България. Специализираното здравно заведение работи с каса само по 10 клинични пътеки, а общинския бюджет не може да отговори на нуждите му. Според Кръстев проблема е от години и ще ескалира, ако община Пловдив не се намеси. От синдиката настояват да бъде свикан тристранният съвет за сътрудничество в общината и да се коментира състоянието на общинското здравеопазване като цяло.
От община Пловдив изразиха позиция, в която се казва, че всяка година от общинския бюджет се отделят средства за двете общински здравни заведения, а твърденията за готвена ликвидация на МБАЛ „Св. Мина“ са несъстоятелни и не отговарят на истината.
Въпреки, че Центърът за кожно-венерически заболявания – Пловдив ЕООД е самостоятелно търговско дружество със собствен мениджмънт, Община Пловдив непрекъснато подпомага неговата дейност.
Всяка година от общинския бюджет за финансово подпомагане на Центъра за кожно-венерически заболявания се отпускат целево 50 000 лева с решение на принципала на дружеството - Общински съвет – Пловдив.
Миналата година допълнително са отпуснати 20 000 лева, като общата помощ е в размер на 70 000 лева.
За 2017 г. до този момент също има гласувани 50 000 лева основно за диагностично-поликлиничната дейност.
Търсят се и други възможности за подпомагане на лечебното заведение.
В момента в Общинския съвет е внесено предложение за Програма за превенция на сексуално предавани инфекции /СПИ/ и ХИВ, което вече е разгледано от Постоянните комисии и ще влезе на сесията на 8-ми юни, В него е заложено Програмата да се изпълнява в учебните заведения – държавни и общински, на територията на Община Пловдив. Предвижда се чрез нея да бъдат обхванати паралелките от 7-ми до 12-ти клас.
Програмата е разработена съвместно от експертите от общинските отдели „Здравеопазване“ и „Образование“ съвместно с РУО. При нейното изпълнение като лектори ще бъдат ангажирани лекарите от Центъра за кожно-венерически заболявания. Освен, че ще има образователен ефект и ще спомогне за ограмотяването на учениците, реализирането на тази програма ще донесе допълнителни приходи за лечебното заведение в размер на 50 000 лв. от общинския бюджет.
Относно МБАЛ „Свети Мина“ има решение от 22.12.2016 г. на Общинския съвет за процедура по вливане. В тази връзка са гласувани и независими проверители по Търговския закон да извършват проучване, което ще бъде разгледано от общинските съветници.
С предоставените по решение на Общинския съвет 2 млн. лв. от общинския бюджет предстои разплащане на просрочени задължения към кредиторите на болничното заведение.
Процедурата по вливане е продължителен процес и с оглед на сложността й и високия обществен интерес, както и с цел да се защитят интересите на работещите и в МБАЛ „Св. Мина“, и в МБАЛ „Св. Пантелеймон“, стриктно се спазват правилата, предвидени в нормативната уредба, пише в позицията на общината.
Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна. За тях и семействата им 24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си. Споделят, че руската военна..
Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата. По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..
Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив. В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..
Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик. Срещата е организирана..
ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..