Тази седмица е обявена за Седмица на водното спасяване. А с количеството на водните спасители наистина има известен проблем, но не и с качеството - каза Стефан Тропчев, екперт во водно спасяване към Областния съвет на БК Пловдив.
Недостигът на водни спасители идва от това, че една част заминават за чужбина, а за другата част – спасителите са на свободния пазар и работодателите трябва да помислят какви условия им предлагат за изпълнение на тяхната високоотговорна работа.
Аз не мога да кажа колко водни спасители са нужни, но мога да кажа, че в област Пловдив има над 65 охраняеми водни площи – открити и закрити.
Във всяка една водна площ съобразно Наредбата за водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи задължително трябва да има воден спасител – един или двама в зависимост от големината на водната площ и по тази причина водните спасители трябва да бъдат наети, за функционира водната площ съгласно изискванията на наредбата. За това са необходими около 150 спасители. Искам да обясня, че спасителите, които подготвяме в област Пловдив не работят само в област Пловдив, голяма част от тях работят и на морето.
До известна степен има недостиг на спасители във вътрешността на страната, но пак повтарям – работодателите трябва да преоценят условията, които предлагат на спасителите. Заплащането на труда им във вътрешността на страната е 600 – 700 лв, а на морето 1000 – 1200 лв. Но не е важна само заплатата, трябва да се спазват изискванията на Кодекса на труда – петдневна работна седмица, осемчасов работен ден, както е прието. Това означава, че един или двама спасители на басейн няма да покрият тези изисквания, тъй като знаете, че басейните през летния сезон работят и събота, и неделя с разширено работно време.
БЧК не може да налага санкции за липсата на спасители на басейните, но в тази връзка искам да отбележа следното – със заповед на областния управител е назначен областна комисия по водноспасителна дейност и тази комисия вчера имаше заседание вчера, на което бяха набелязани обектите и маршрутите за проверка на готовността на водните площи за работа през летния сезон. Комисията започва проверка на водните площи от 26 юни и ще завърши работата си на 7 юли, за 10 дни ще проверява водните площи в областта. Ще провери над 65 обекта като за всеки обект се изготвя протокол с препоръки за констатираните недостатъци.
Пак искам да напомня – в заповедта на областния управител на област Пловдив изрично е забранено къпането на неохраняеми водни площи. Таке че моето безпокойство идва от това да не прибягват към разхлаждане на такива места. Има си охраняеми плувни басейни. Препоръките, които мога да дам за безопасно използване на тези обекти са следните: първо, трябва да се научим да плуваме; къпането и плуването трябва да става само в охраняеми басейни; да се спазват указанията на спасители и флагова сигнализация; не трябва да се влиза поне час и половина – два след хранене или след употреба на алкохол и опиати. Хората, които не са уверени в плувните си възможности не трябва да се предоверяват на надуваеми предмети. Децата не трябва да се оставят без контрол. Дъвченето на дъвка при къпане и плуване е също абсолютно забранено. Наистина, това са елементарни неща, но те трябва да се спазват.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..