Жителите на Шишманци ще се срещнат тази вечер с местните власти във връзка с частичното бедствено положение, обявено след големия пожар в цеха за отпадъци.
На събранието ще присъстват експерти от инспекцията по околната среда и водите и здравната инспекция, служители на пожарната, РДНСК и представители на фирмата, която стопанисва обхванатото от пламъци помещение за съхранение на хартиени и пластмасови отпадъци.
От избухването на огъня на 2 юни се образува огромен димен облак, който се разнася в различни посоки от вятъра.
От екоинспекцията в Пловдив отчетоха повишено съдържание на вредни вещества във въздуха, но те са в границите на допустимите норми. Мобилна станция следи постоянно за замърсявания от тлеещото огнище на пожара до окончателното му потушаване.
Предстои да бъдат определени санкциите за фирмата, експлоатираща изгорелия цех.
Пред радио Пловдив кметът на Раковски Павел Гуджеров подчерта, че става въпрос за пети пореден пожар и събирането на едно място на представителите на отговорните институции и на оператора – наемател на цеха, има цел да изясни, какви предписания ще бъдат дадени, за да не се допускат подобни ситуации, както и какви санкции трябва да бъдат понесени. По думите му прагът на търпение на жителите на общината е на изчерпване и това е последният път, когато ще бъде направен опит проблемът да бъде решен диалогично. В случай обаче, че това не се случи, проблемът ще се превърне от регионален - в национален.
Населението на Шишманци е категорично, че ако са спазени всички изисквания за пожарна безопасност и отпадъците се съхраняват правилно, заводът нямаше да гори пет пъти. Има миризми от сметището, хората имат селскостопанска продукция, тъй като живеят в най-плодородния район, но остава неясно как тази продукция ще бъде продадена , подчерта кметът на Шишманци Костадин Иванов. Той заяви, че до пожара никой не е знаел, че помещението е наето и никой от хората досега не е виждал представител или собственик на фирмата. Тази среща може да се превърне и в пример за координация между институциите, както и в свидетелство за обратното, заяви кметът на Раковски Павел Гуджеров.
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..