Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През 1900 г. Пловдив е ориенталски град с 43 033-ма жители

Снимка: Антоанета Петричанска

Знаете ли, че...?

Пловдив посреща XX век като ориенталски град. Европейския си облик той придобива едва след войните след 1918-та година. След Съединението през 1885-та година за почти цяло десетилетие Пловдив загубва позициите си на блестящата румелийска столица.

Същевременно, в Пловдив след 1878 година в Областното събрание на Източна Румелия е работил най – представителният български елит след Освобождението – малък, компактен парламент от 56 човека, които са общували свободно на официалните тогава български, гръцки и турски езици.

Първото преброяване на Пловдив е от 1880 година. Тогава е основана и статистическата служба в града. А преброяването отчита 24 244 жители на града. Според преброяването от 1900-та година, Пловдив има 43 033-ма жители.

Това посочва Иванка Митева, асистент в Регионалния исторически музей в Пловдив, в изследването си "Пловдив в навечерието на XX век". С него тя участва в двудневната Национална научна конференция, чиито домакин е градът ни. Близо 40 автори представят изследванията си за обществото, личностите и местната власт в Пловдив през втората половина на XIX и XX век.

Какви са градоустройствените проблеми на Пловдив след 1878 година? Протичат ли и какви модернизационни процеси в града и тръгнал ли е той видимо към Европа? До каква степен културната модернизация се случва в Пловдив и каква е видимата й страна? 

Интервюто на Антоанета Петричанска с историка Иванка Митева можете да чуете в прикачения звуков файл. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кръстьо Лафазанов е кОмикадзе!

Открихме любимия на хиляди българи актьор Кръстьо Лафазанов в разгара на лятото насред германската провинция Баден- Вюртемберг, където договаря дати за своя стендъп концерт  "КОмикадзе на кръстЮпът".  Той любезно откликна на молбата ни за интервю и благодари за интереса  на пловдивчани към него. Доволен е от лятото, въпреки жегите и натрупаната..

публикувано на 17.07.24 в 16:55

Изложба за Любен Каравелов гостува в Карлово

Изложбата „Любен Каравелов 1834-1879 – Модерният политик“ на Дирекцията на музеите в гр. Копривщица гостува на Историческия музей в Карлово, в навечерието на 187-та годишнина от рождението на Васил Левски. Експозицията представя жизнения и революционния път на Любен Каравелов –личност, чийто житейски, творчески и идеен път трудно може да..

публикувано на 17.07.24 в 08:54

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03