Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на пари за здраве трета година се мултиплицира

Назрява недоволство сред медиците в България, защото трета година липсата на пари се мултиплицира, заяви д-р Венцислав Грозев, председател на Българския лекарски съюз. 

Съсловната организация изпрати протестна декларация до всички институции в държавата, в която настоява да се вземат спешни мерки против задлъжнялостта в сектор "Здравеопазване".

Трета година липсата на пари рефлектира върху болничната и извънболнична помощ и работещите там не намират сили да издържат. По средата на финансовата година вече има неосъответствия в заложеното. Преди час ми се обадиха от Александровска болница, че им намаляват парите с 312 000 лв., което годишно означава около 4 милиона лева, а тя е структуроопределяща болница. Какво остана за по-малките болници, за тези с областен характер, за университетските, където често дори не могат да плащат заплати, заяви д-р Грозев.

Според председателя на БЛС проблемът е в заложените дефицити в бюджета на Касата. Отделно има неосъответствия между похарченото и отчета в НЗОК, като само за първото тримесечие разликата е около 17 милиона лева. 

Предишния ден директорът на НЗОК обеща регулиране на проблема, като или се заделя по-голям процент от БВП за здраве, или се увеличат здравните вноски. Тези мерки обаче не могат да се приложат през 2017 г., защото трябва да минат през НС, а това е в бъдеще време. Затова още на 26 май предложихме актуализация на бюджета на Касата, посочи председателят на БЛС.

Една от мерките е да се разкрие сметка в НЗОК, по която да постъпват здравните вноски и да е ясно, че парите за здраве отиват за здраве, допълни д-р Грозев. 

Цялото интервю с председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел и това може да има непредвидими последици, а политическата война, която се води ще доведе до деструкция на демокрацията. Това коментира политологът Светлин Тачев след като стана ясно, че ИТН няма да сформират правителство и отиваме на нови парламентарни избори. Той подчерта, че не е..

публикувано на 05.08.24 в 11:07

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.  Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово..

обновено на 02.08.24 в 13:12