Назрява недоволство сред медиците в България, защото трета година липсата на пари се мултиплицира, заяви д-р Венцислав Грозев, председател на Българския лекарски съюз.
Трета година липсата на пари рефлектира върху болничната и извънболнична помощ и работещите там не намират сили да издържат. По средата на финансовата година вече има неосъответствия в заложеното. Преди час ми се обадиха от Александровска болница, че им намаляват парите с 312 000 лв., което годишно означава около 4 милиона лева, а тя е структуроопределяща болница. Какво остана за по-малките болници, за тези с областен характер, за университетските, където често дори не могат да плащат заплати, заяви д-р Грозев.
Според председателя на БЛС проблемът е в заложените дефицити в бюджета на Касата. Отделно има неосъответствия между похарченото и отчета в НЗОК, като само за първото тримесечие разликата е около 17 милиона лева.
Предишния ден директорът на НЗОК обеща регулиране на проблема, като или се заделя по-голям процент от БВП за здраве, или се увеличат здравните вноски. Тези мерки обаче не могат да се приложат през 2017 г., защото трябва да минат през НС, а това е в бъдеще време. Затова още на 26 май предложихме актуализация на бюджета на Касата, посочи председателят на БЛС.
Една от мерките е да се разкрие сметка в НЗОК, по която да постъпват здравните вноски и да е ясно, че парите за здраве отиват за здраве, допълни д-р Грозев.
Цялото интервю с председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев е в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..