Под надслов „Да живееш в интересни времена“ български преводачи и редактори ще коментират работата си по книгите от поредицата „Ветровете на промяната“.
Организатор на събитието в Балабановата къща в Стария град е ИК „Гея-Либрис“. Сред участниците са Асен Милчев, Антония Пенчева, Владимир Пенчев и Светла Евстатиева.
За творческите провокации, дисхармонията на времето, публичния вкус и непреходността на думите – Галя Кръстева – изпълнителен директор на ИК „Гея-Либрис“.
Галя Кръстева: Покрай хаоса и трудностите събрахме богатство. В много от книгите в поредицата тази мисъл я има. Трудното време ще присъства в дискусията ни, защото не само на нас ни е трудно по време на прехода, но и на тези, които смятаме, че се справят много добре.
В голямата част от книгите има задълбочен и много хуманен поглед върху проблемите, които ни нападат. Сред феномените на политическото време са въпросите за предателството, за личния избор дали да направиш предателство, за да запазиш положението си, дали да предпочетеш да се подчиниш или да останеш свободен. Много по-общочовешки, отколкото регионални, са темите в поредицата „Ветровете на промяната“. Във всяка книга проличават белезите на прехода на всяка отделна страна. И въпреки че сред авторите има много млади хора, те успяват да погледнат на прехода от висотата на изненадващо висока мъдрост.
Бихме искали чрез книгите в поредицата да представим проблема на прехода от всички страни. Мой любим руски режисьор – Андрей Кончаловски в блестящо свое есе от края на 20 век за изкуството обяснява защо не особено стойностна литература стига до по-широк кръг читатели. Рекламата, търговският момент се оказват решаващи за избора на читателя, но ние искаме да покажем с тази поредица, че има великолепни произведения и правим всичко възможно те да стигнат до читателя. Издателската дейност е сложен и колективен процес. Трябва да намерим подходящите хора. Това е трудно. Аз съм в издателския бранш от 1984 г. И да ви кажа, наистина да попаднеш на талантлив човек,който разбира от литература, е сложно. Не само пишещите хора са талантливи. Талант е да си редактор, талант е да си преводач. Да намериш талантливия човек, който ще избере подходящата книга и ще ви я представи по най-добрия начин, това е работещата формула.
Повече чуйте от звуковия файл.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..