"Червената стена" край асеновградкото село Бачково е одобрен от ЮНЕСКО като биосферен резерват. Това е станало на 29-та сесия на Междуправителствения координационен съвет по Програмата "Човекът и биосферата".
Заедно с него обявяване на съответствие с принципите на Севилската стратегия (1995) са получили и резерватите "Централен Балкан", "Сребърна" и "Узунбуджак". Това, според еколозите, тава възможност за стимулиране на местните общности.
В продължение на почти 40 години 16 български биосферни резервата са изпълнявали ефективно "консервационна" и "логистична" функция, за опазването на генетичните ресурси, видовете и екосистемите и осигуряването на условия за научни изследвания, мониторинг и образование. През годините концепцията за биосферните резервати се е развивала, съобразно съвременните предизвикателства.
Постепенно на преден план е излязъл човекът и взаимодействието му с природата. Първоначалната функция на биосферните резервати се е надградила - от чисто "опазваща" и "научна", е станала "функция на развитието", ориентирана към устойчивото ползване на природните ресурси.
Биосферните резервати постепенно са се превърнали в успешни модели за хармонично съжителство между човека и природата, допълват от МОСВ.
Обявяването на територия за биосферен резерват като част от световната мрежа носи престиж и признание, реклама и атрактивност на региона и на страната.
Разходка до резеврата "Червената стена", одобрен от ЮНЕСКО за биосферен - какво ще носи това за региона, разказва Ивайло Мирчев, експерт в ОП "Туризъм" в Асеновград.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..