Многопластова история крие епископската базилика във Пловдив и още в самото начало на работата по разкопките зреят очаквания, че те ще разкрият много скрити тайни. Само преди броени дни археолозите вече откриха първо съкровище – безценен кръщелен купел.
Именно в едно от помещенията бе разкрит този уникален купел за кръщение, изработен от скъп мрамор. По първоначални данни, според надписите и епохата, предполага се, че той е дар от епископа на Константинопол – Македоний Втори, оглавявал църквата от 494 г. до 511 г. Работната версия се осланя на това, че като датировка времето съвпада със съществуването на пловдивската базилика, разказа Жени Танкова.
Другата ценна находка е един мраморен капител. Най-впечатляващото и импозантното обаче остават мозайките, разпрострени на почти цялата площ от 3 декара.
Всичко представлява една фантастична гледка, категорична е ръководителката на археологическите проучвания при епископската базилика в Пловдив.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..