Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурното бижу на Стария град вече е отворено за посещения

| обновено на 22.06.17 в 18:05

Една от най-красивите възрожденски къщи в Старинен Пловдив – „Клианти“, вече е отворена за посетители.

Напълно реставрирани и достъпни са първият и вторият етаж на асиметричната отворена къща, която е строена в средата на 18 век и е най-старата запазена сграда в архитектурния резерват. Къщата е известна с оригиналната си архитектура, стенописи и уникални рисувани и резбовани тавани, в част от които е вплетен златен варак.

„Клианти“ е възстановена с над 1 милион и 600 000 лв. – първоначално по програма „Красива България“ и общински средства, както и с пари от Японската програма. Обновяването продължи над 10 години, припомни кметът Иван Тотев при официалното откриване на архитектурното бижу.

Цената на входния билет е 10 лв. и е двойно по-скъпа в сравнение с останалите архитектурни обекти. До 2 седмици към къщата ще бъдат назначени екскурзоводи. За целта е предвидено увеличение на щата на „Старинен Пловдив“ с 3-ма души, обясни директорът на общинския институт Минко Кафтански. 

Къща "Клианти"

Къща „Клианти“ се намира в Архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“, в съседство със знаковите за града възрожденски сгради: къща на Ритора, къща „Ламартин“, Антова къща, Жълтото училище – всички паметници на културата от национално значение със забележителна декоративна украса. 

Сред тях къща „Клианти“ се отличава с впечатляваща стенопис и многоцветни тавани. Строителството на жилищната сграда е започнало в средата на XVIII в. Тя е несиметрична двуетажна къща, която е претърпяла няколко преустройства през XIX век, най-значимото е от 1817 г. Днес са запазени около 2/3 от първоначалния й вид, като през годините тя е сменяла няколко собственика. От 1949 г. тя е със статут на „Народна старина”, а от 1995 г. е паметник на културата от национално значение. 

От възрожденските къщи в Пловдив къща „Клианти“ е най-старата с богата вътрешна декорация и уникална архтектура. На първия етаж впечатление прави покритият двор, изграден през първия строителен период. В североизточното помещение са възстановени: огнището, навесът над огнището, миндерът и долапите. Вторият етаж днес се състои от три стаи и просторен хайет с многобройни прозорци. На нивото на хайета е разположено междинно складово помещение с височина 1.60 м., наречено „химала” („ниското”от гр.). От хайета по дървена стълба се стига до двете основни помещения на етажа. 

Орнаменталната украса по стените в тези две стаи е изключително богата със запазени дървени елементи. Стенописите са многоцветни и включват растителни орнаменти, букети и вази с цветя. Дървените тавани са изписани с многообразни композиционни схеми, мусандрите са изрисувани с букети от рози, а вратите са богато декорирани. По стените от двете страни на алафрангата в една от стаите са възстановени уникални пейзажи от Виена и Константинопол с изписана година 1817.


Снимка



Снимка


Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Драгор се провеждат избори за кмет

Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик.  Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..

обновено на 23.02.25 в 08:11

В Златоград избраха най-доброто вино с празника "Трифониада"

Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград.  Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година.  В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..

обновено на 23.02.25 в 07:59

Месни заговезни поставя началото на Великия пост

Думата „ заговезни “ произлиза от старобългарското „заговявам“, което означава „отказвам се от месото“. Това е свързано с традицията да се постигне духовна подготовка преди започването на Великденските пости. Месни Заговезни е празник, който отбелязва последния ден, в който е позволено да се консумира месо преди Великден. През 2025 година Месни..

публикувано на 23.02.25 в 07:53

Кукери гонят злите сили в 5 родопски села

Пет села от община „Родопи“ ще отбележат големия християнски празник Месни заговезни с кукерски танци и обичаи. Кукери ще скачат в Дедево, Бойково, Лилково, Ситово и Браниполе. Маскарадното настроение завладя вчера Дедево, а днес – Бойково, Ситово, Лилково и Браниполе. Кукерското шествие ще тръгне в 9.00 ч. от площада в Бойково и ще..

обновено на 23.02.25 в 07:47

Жълт код за студ в Североизточна България

Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..

публикувано на 23.02.25 в 07:47