Защо Пловдив силно се нуждае от археологическо лоби и защо следите от праисторията в града и в неговите околности трябва да се окажат във фокуса на туристическия поток? Какво още ни шепнат недрата на хилядолетния град чрез най-старите пластове на времето? – Божидар Чапъров - археолог е разговорът за непознатите археологически паметници от праисторическия Пловдив.
Според археолога Чапъров именно тези най-стари свидетелства от недрата на вековете правят Пловдив уникален град. На нас ни харесва да повтаряме като мантра , че е най-старият жив град в Европа, без това твърдение да е получило адекватно поднесена научна обосновка със събрани документирани данни за праисторическите паметници. Това не се оспорва, но паметниците са проучвани частично, непоследователно в годините, част от информацията се губи. Непознатите археологически паметници от праисторическия Пловдив са описани в спечеления от археолога и екипа му проект със заглавие "Оттук започва Пловдив", за който той необяснимо получава отказ от финансиране и идеята за издаване на книга пропада. апъров предлага в него примерни маршрути, като обиколката на праисторическите селища в града е над 70 км в градски условия и включва 13 праисторически селища и могили, сред които и Плоската могила, която бе обект на грозно посегателство при строителни дейности. Случаят с разрушаването на Плоската могила в "Северен" на Брезовско шосе, датирана от 5 000 г. преди Христа, е красноречиво доказателство, че уважението и респектът към археологическото и културното ни наследство не са наша силна част. Фактът обаче издава и друг важен детайл в нагласите ни към свидетелствата на времето, предпоставени от властващото неуважение към праисторията, с която е белязана територията на Пловдив и околностите му.
Чуйте звуковия файл:
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..