За загубата на праистория в Пловдив в програма "Точно днес" говорим с проф. Йордан Детев, син на големия наш археолог проф. Петър Детев, който направи първото подробно проучване на Яса тепе 1 или Плоската могила.
От тази седмица тя е засипана с бетон, без да има направени нужните проучвания на част от происторическата селищна могила, датирана от 5 000 г. пр. Хр., като там се установява непрекъснат живот от късния неолит до желязната епоха.
Проф. Детев каза, че е направил доста, за да опази личното наследство на своя баща, където Плоската могила е заемала много важно място. Той уточни, че за проф. Петър Детев е нямало обект от праисторията в Пловдив и околността, който да не е проучил подробно.
За жалост специално за Плоската могила е нямало техника през 60-те години на миналия век, която да се справи с подпочвените води и тя е останала непроучена, каза проф. Детев. Той уточин, че това е най-голяма могила в цяла Тракия и има диаметър над 300 метра, с полезна площ над 100 дка.
Нека не преувеличаваме, все пак става въпрос за едно малко парче от тази огромна праистория, която дава началото на Пловдив е унищожено, смята синът на археолога.
Как би постъпил проф. Петър Детев, при всички случаи той би занесъл археологическа карта на общинската администрация и тогава те щяха да бъдат осведомени на каква територия дават строителни разрешителни. Ако това не е свършено, то архитектът не може да гадае къде какво има, каза Детев.
По повод на новия музей, който ще бъде отворен в Пловдив проф. Йордан Детев каза, че той ще се намира в къщата на кръчма "Пловдив", и ще започне да приема посетители още тази есен.
Аз проблеми с праисторията на Пловдив нямам, но искам да дам възможност на хората да се запознаят с нея, каза Детев.
Най-ценният експонат в музея ще бъде есхарата без орнаменти от Небет тепе, която е представлявала своеобразен джипиес.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..