За опасно високите температури и как да се пазим от жегата – разговор с доктор Кирил Еленски, общопрактикуващ лекар. Очаква се днес да стане топло до 41 градуса, код оранжев е за Пловдив и Пазарджик, за Смолян кодът е жълт.
Температури над 40 градуса са се случвали и при разумно поведение не са опасни за здравето. Правилото гласи, че след 13 до към 17 часа трябва да се избягват по възможност всякакви дейности на открито, особено за деца и възрастни хора не трябва изобщо да се появяват на улиците.
Приемайте повече течности и ограничете физическата активност, посъветва д-р Еленски. Той обаче уточни, че сами си правим животът труден с тези вечни заплахи какви страхотии ще дойдат.
Докторът обърна специално внимание за хората с високо кръвно наляган: Не предприемайте самостоятелно лечение и не решавайте, че кръвното налягане е паднало, или се е увеличило - така рискувате много сериозни проблеми.
Доктор Еленски коментира и предложението на НЗОК за промяна на Закона за здравното осигуряване, което предвижда лекарите да изписват само най-евтините лекарства, които се заплащат от касата. Той уточни, че навсякъде по света има ограничения, които се налагат от фондовете, а целта е да се регулират разходите.
Мен ме смущава факта, че здравната каса, която няма право на законодателна инициатива, огласява шумно намерението си да променя Закона за здравното осигуряване. Такава техника законодателна в България не съществува. Ако Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса има някакви идеи за ограничаване на разходите за лекарства, би трябвало те да бъдат споделени и обсъдени. Това ще е поредният опит за неумела управленска намеса, която няма да промени нещата по разходите за лекарства. Защото и в момента имаме задължението да информираме пациентите за най-евтиното лекарство от съответната химическа формула. Пациентите имат право да изберат кое да му изпишем – дали най-евтиното или най-скъпото. Дори да бъде променен този начин на изписване, при сегашния начин на изчисляване на сумата, която касата плаща - за касата няма никакво значение кое сме изписали - най-евтиното или най-скъпото от дадена химическа формула. Причината е, че сега касата определя цената, която заплаща на базата на най-ниската цена. Тоест - и за лекарство, което струва 2 лева и за лекарство, което струва 20 лв, но са с една и съща химическа формула, касата заплаща реимбурсацията към 2 лв, а не към 20 лева. Разликата се покрива от пациента, обясни доктор Еленски, който е участвал в две преходни комисии - за позитивния лекарствен списък и в комисията по реимбурсация.
Той смята, че в случая става въпрос за прилагане на механичен подход.
През всичките години не се намери нито ясно политика, нито ясна стратегия. През всичките години са се правили опити да се намалят цените на лекарствата. Независимо, че отдавна е известно за икономически грамотните хора, че цената сама по себе си не е основният фактор, който определя разходите за лекарства. Никой не е проследил през всички тези години ясно и категорично - какви са резултатите от провежданите скъпи лечения.Текстът в прессъобщението е, че сме задължени да изписваме лекарство, което е с най-голяма икономическа ефективност. Но финансовата ефективност на едно лекарство не зависи само от цената му. Ако едно лекарство е предписано не по показания, ако лекарството е с ниска ефективност, независимо от високата му цена, ако заболяването поначало не дава възможност за кой знае какво лечение, но медикаментите, които се изписват са скъпи, каква е икономическата ефективност? Икономическата ефективност е свързана с това - да постигнем някакъв резултат при разумна цена. Ако ние нямаме резултат от лечението – няма разумна цена. За липсващ резултат - разумна цена няма, обясни още доктор Кирил Еленски.
Цялото интервю с доктор Еленски можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..