Днес общинските съветници в Асеновград на сесия ще дебатират проблемите в града, създадени от ромското своеволие.
Борислав Радославов: Въпросът, който ми зададохте днес е наболял не от днес, не от вчера и точно преди година поставих този въпрос на сесията на общинския съвет за търсене на начини как да решим проблемите, защото много граждани в писма, в срещи с нас, проверка на място от наши общински съветници се уверихме, че в махалата назрява един конфликт, голям конфликт.
А този конфликт се дължи на това, че от години наред в махала „Лозница” се заселват роми от други общини – Кричим, Стамболийски, Пазарджик, Столипиново и др. Незаконно строителство, но и законно изхвърляне на смет, обсебване на държавна, общинска и частна земя, обсебване.
Това беше точно преди една година, на 6 юли на сесията на общинския съвет поставих въпроса съществуват ли законни постройки в кв. „Лозница” на частна и общинска земя. Получени ли са в община Асеновград сигнали от граждани или други институции, заведени ли са в регистрите и какво отношение е взето, адресно регистрирани ли са лицата от ромски произход от общините Пещера, Кричим и т. н., коя институция е включила ел. захранване и вода на незаконните жилища и много, много други въпроси.
Мнението на гражданите е, че се създава в града едно голямо напрежение, възниква нетърпимост, която нетърпимост ще ескалира. Получава се една нетърпимост към нарушенията, нетърпимост към ненаказуемостта на нарушенията. Ето, това нещо за жалост стана.
В отговор инженер Мария Вълканова (заместник-кмет) отговаря, че няма констатирано незаконно строителство, че няма регистрирани лица, че всичко е окей, всичко е окей. За жалост, тези парливи въпроси ги поставям отново, но не само към община Асеновград, но ги поставих и пред други институции. С писмо от полицията ме уведомяват какви мерки полицията е предприела, за да стикова нещата между Районното полицейско управление и общината, но общината е останала без глас, тя просто е абдикирала от проблемите на града, от проблемите на сигурността на общината, абдикирала общината, включила на някакъв автоматичен режим, но може би и той е изключил, движи се в една орбита като изкуствен спътник, но без орбита... Как да ви кажа? Критично е положението. И това, което получих от Районното полицейско управление като справки, честно да ви кажа, много ме тревожи.
Въпросът за уважението към полицията е труден. За да отговоря на него, първо, общинското ръководство, кметът, ресорните заместник-кметове трябва да мислят държавнически. Когато не се мисли държавнически, а се мисли чисто партийному това е резултатът, който вие го видяхте и споделяте.
Ние като граждани също се вълнуване за тези неща, ние не сме безразлични към тези работи, които стават в града. Този въпрос съм го поставил още през месец май или април на сесия в докладна записка, в което приканвам кмета да помисли за вариант за създаване на общинска полиция.
В цяла Европа, в цял свят, примери можем да дадем много както в Гърция, в Турция, Германия, Англия кварталният полицай е необходимо да бъде навсякъде. Превенцията изчезна тотално, защото ресурсът на полицията е малък, кадровият състав е недостатъчен. И това не може да не се отрази и върху обществения ред, а ние знаем, че по закон за местното самоуправление кметът е този, който отговаря за обществения ред и сигурността на общината, за сигурността на своите граждани. Активната страна трябва да бъде кметът.
Интервюто с Борислав Радославов е в звуковия файл.
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..