Днес общинските съветници в Асеновград на сесия ще дебатират проблемите в града, създадени от ромското своеволие.
Борислав Радославов: Въпросът, който ми зададохте днес е наболял не от днес, не от вчера и точно преди година поставих този въпрос на сесията на общинския съвет за търсене на начини как да решим проблемите, защото много граждани в писма, в срещи с нас, проверка на място от наши общински съветници се уверихме, че в махалата назрява един конфликт, голям конфликт.
А този конфликт се дължи на това, че от години наред в махала „Лозница” се заселват роми от други общини – Кричим, Стамболийски, Пазарджик, Столипиново и др. Незаконно строителство, но и законно изхвърляне на смет, обсебване на държавна, общинска и частна земя, обсебване.
Това беше точно преди една година, на 6 юли на сесията на общинския съвет поставих въпроса съществуват ли законни постройки в кв. „Лозница” на частна и общинска земя. Получени ли са в община Асеновград сигнали от граждани или други институции, заведени ли са в регистрите и какво отношение е взето, адресно регистрирани ли са лицата от ромски произход от общините Пещера, Кричим и т. н., коя институция е включила ел. захранване и вода на незаконните жилища и много, много други въпроси.
Мнението на гражданите е, че се създава в града едно голямо напрежение, възниква нетърпимост, която нетърпимост ще ескалира. Получава се една нетърпимост към нарушенията, нетърпимост към ненаказуемостта на нарушенията. Ето, това нещо за жалост стана.
В отговор инженер Мария Вълканова (заместник-кмет) отговаря, че няма констатирано незаконно строителство, че няма регистрирани лица, че всичко е окей, всичко е окей. За жалост, тези парливи въпроси ги поставям отново, но не само към община Асеновград, но ги поставих и пред други институции. С писмо от полицията ме уведомяват какви мерки полицията е предприела, за да стикова нещата между Районното полицейско управление и общината, но общината е останала без глас, тя просто е абдикирала от проблемите на града, от проблемите на сигурността на общината, абдикирала общината, включила на някакъв автоматичен режим, но може би и той е изключил, движи се в една орбита като изкуствен спътник, но без орбита... Как да ви кажа? Критично е положението. И това, което получих от Районното полицейско управление като справки, честно да ви кажа, много ме тревожи.
Въпросът за уважението към полицията е труден. За да отговоря на него, първо, общинското ръководство, кметът, ресорните заместник-кметове трябва да мислят държавнически. Когато не се мисли държавнически, а се мисли чисто партийному това е резултатът, който вие го видяхте и споделяте.
Ние като граждани също се вълнуване за тези неща, ние не сме безразлични към тези работи, които стават в града. Този въпрос съм го поставил още през месец май или април на сесия в докладна записка, в което приканвам кмета да помисли за вариант за създаване на общинска полиция.
В цяла Европа, в цял свят, примери можем да дадем много както в Гърция, в Турция, Германия, Англия кварталният полицай е необходимо да бъде навсякъде. Превенцията изчезна тотално, защото ресурсът на полицията е малък, кадровият състав е недостатъчен. И това не може да не се отрази и върху обществения ред, а ние знаем, че по закон за местното самоуправление кметът е този, който отговаря за обществения ред и сигурността на общината, за сигурността на своите граждани. Активната страна трябва да бъде кметът.
Интервюто с Борислав Радославов е в звуковия файл.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..