Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Респект от полицията и уважение към закона

Днес общинските съветници в Асеновград  на сесия ще дебатират проблемите в града, създадени от ромското своеволие.

Борислав Радославов, общински съветник от ГЕРБ сподели опасенията си за конфрикт още миналата година. 

Борислав Радославов: Въпросът, който ми зададохте днес е наболял не от днес, не от вчера и точно преди година поставих този въпрос на сесията на общинския съвет за търсене на начини как да решим проблемите, защото много граждани в писма, в срещи с нас, проверка на място от наши общински съветници се уверихме, че в махалата назрява един конфликт, голям конфликт.

 А този конфликт се дължи на това, че от години наред в махала „Лозница” се заселват роми от други общини – Кричим, Стамболийски, Пазарджик, Столипиново и др.  Незаконно строителство, но и законно изхвърляне на смет, обсебване на държавна, общинска и частна земя, обсебване. 

Това беше точно преди една година, на 6 юли на сесията на общинския съвет поставих въпроса съществуват ли законни постройки в кв. „Лозница” на частна и общинска земя. Получени ли са в община Асеновград сигнали от граждани или други институции, заведени ли са в регистрите и какво отношение е взето, адресно регистрирани ли са лицата от ромски произход от общините Пещера, Кричим и т. н., коя институция е включила ел. захранване и вода на незаконните жилища и много, много други въпроси.

 Мнението на гражданите е, че се създава в града едно голямо напрежение, възниква нетърпимост,  която нетърпимост ще ескалира. Получава се една нетърпимост към нарушенията, нетърпимост към ненаказуемостта  на нарушенията. Ето,  това нещо за жалост стана.

В отговор инженер Мария Вълканова (заместник-кмет) отговаря, че няма констатирано незаконно строителство, че няма регистрирани лица, че всичко е окей, всичко е окей. За жалост, тези парливи въпроси ги поставям отново, но не само към община Асеновград, но ги поставих и пред други институции. С писмо от полицията ме уведомяват какви мерки полицията е предприела, за да стикова нещата между Районното полицейско управление и общината, но общината е останала без глас, тя просто е абдикирала от проблемите на града, от проблемите на сигурността на общината, абдикирала общината, включила на някакъв автоматичен режим, но може би и той е изключил, движи се в една орбита като изкуствен спътник, но без  орбита... Как да ви кажа? Критично е положението. И това, което получих от Районното полицейско управление като справки, честно да ви кажа,  много ме тревожи.

Въпросът за уважението към полицията е труден. За да отговоря на него, първо, общинското ръководство, кметът, ресорните заместник-кметове трябва да мислят държавнически. Когато не се мисли държавнически, а се мисли чисто партийному това е резултатът, който вие го видяхте и споделяте.

 Ние като граждани също се вълнуване за тези неща, ние не сме безразлични  към тези работи, които стават в града.  Този въпрос съм го поставил още през месец май или април на сесия в докладна записка, в което приканвам кмета да помисли за вариант за създаване на общинска полиция.

 В цяла Европа, в цял свят, примери можем да дадем много както в Гърция, в Турция, Германия, Англия кварталният полицай е необходимо да бъде навсякъде. Превенцията изчезна тотално, защото ресурсът на полицията е малък, кадровият състав е недостатъчен. И това не може да не се отрази и върху обществения ред, а ние знаем, че по закон за местното самоуправление кметът е този, който отговаря за обществения ред и сигурността на общината, за сигурността на своите граждани.  Активната страна трябва да бъде кметът.

Интервюто с Борислав Радославов е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19