Проблемът в Асеновград е симптоматичен за българското общество, което по много признаци е разделено. Етническият конфликт в България бушува под различни форми и с различен интензитет. По тази причина този конфликт събуди и дебата, в който основният въпрос остава какво правят политическите институции, за да решат проблема с интеграцията на ромите. Това заяви политологът Петър Чолаков - Институт за изследване на обществана и знанието.
След толкова много програми от ЕС и пари, които се „изляха“, все още можем да говорим за „ромско изключване“, вместо за „ромско включване“. Защо не се случва интеграцията? Отговорът ми е лаконичен – политическите партии имат интерес гетата да продължат да съществуват. Те са основен източни за купуване на гласове и всички партии пазаравута от тях. В някои случаи това дори са най-скъпоплатените гласове. Така че те са заинтересувани гетата да си стоят и ромите да си продават гласовете.
Събитията в Турция в този контекст са изключително важни.за България. Режимът на Ердоган повдига много въпросителни, поставя сериозни проблеми и този 435-километров протестен марш за свобода и демокрация от Анкара до Истанбул показва, че турското общество е разделено. Резултатите от референдума показаха, че Ердоган спечели с много малко мнозинство. Турция изпада във все по-голяма политическа изолация. Виждаме много силно охладняване на отношенията между Турция и Германия, вкл. и в контекста на предстоящата среща на Г-20. Германското Правителство предупреди турския президент да не участва в никакви политически прояви на територията на Германия извън формата на срещата, от друга страна Германия изтегли своите войски от базата Инджирлик, охладняват все повече отношенията между Анкара и Вашингтон, така че България трябва много внимателно да следи процесите в Турция. А от гледна точка на етническите отношения тук, не е тайна за никого, че тя е мултиетническа страна с много значителен процент мюсюлманско население, турско малцинство, има етически партии, които не крият топлите си връзки с режима на Ердоган и конкретно партията ДОСТ на Местан. Протестният марш обаче няма да влезе във фокуса на вниманието на политиците, освен ако не се случи конфликт или криза във връзка със самия марш него, защото медиите в Турция са много силно под контрола на управлявлението. Официалната политика е да не се дава гласност на опозицията и в това няма нищо изненадващо. Как той отзвучава у нес? Този марш е симптом, че в Турция управлението става все по-нестабилно и че има сериозни интереси за промяна на политическия връх в Турция – Германия, САЩ охладняват към Ердоган. В момента, в който се амери алтернатива да бъде извършена тази промяна, Ердоган ще бъде сменен.
Чуйте звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..