Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопите имат нужда от присъствието на Църквата

Преди освещаването от Пловдивския митрополит Николай на Средновековната църква край село Добромирци - предполагаемо място, на което за последно служи великият български патриарх Евтимий – археологът, открил уникалния паметник от 13-14  в. -  проф. Николай Овчаров. 

Николай Овчаров: Това беше една наша стара идея с жителите на Златоград. Тук трябва да поясня, че обектът се намира на територията на Кърджалийска област – община Кирково, но в самия край, почти на границата със Смолянска област и само на десетина километра от Златоград. Затова именно жителите на Златоград направиха всичко възможно тези разкопки да се случат със спонсори от града. Идеята е, тъй като църквата се намира буквално на 200 м от пътя Кърджали – Златоград тя да бъде възстановена и да бъде един паметник на християнството. Според данни на местното население в този район се е подвизавал в последните си години след заточението си последният търновски патриарх Евтимий. Но разкопките, които ние проведохме в край на май – началото на юни наистина дадоха уникални неща. Когато я разкрихме, се оказа, че е доста добре запазен, според нашите разбирания, храм от 13 – 14 век, 2,30 – 2,60 м височина, но което е много интересно този храм от 13 - `14 век е стъпил върху по-стар храм от 9 – 10 век – една много интересна като план, като архитектура базилика, която е била разрушена по-късно, за да бъде построена новата църква и ние успяхме да видим една много интересна страница от историята на християнството в този район. Така нашите проучвания показват, че до 14 – 15 век това е бил един абсолютно християнски район, имало е няколко епископии, голямата епископия Ахридис. В края на краищата това е историята. По тези места са живели най-напред траките, по-късно те са сменени от римляните, в 4-ти век става християнизацията, нормално, такава е историята, че след 17-ти  век населението променя своя чист облик – идват турци, български турци в момента  или българомохамедани, ние живеем много добре, в абсолютно пълен синхрон. Интересно е, че например, на Перперикон, говоря за базиликата от миналата година са открити от мюсюлмани, от турците, които живеят по тези места – това са моите работници и те самите се възхищават и удивляват се  на това, което излиза от земята.  Така, че всичко това е нормално и определя спецификата на този район, неговото многообразие, който определя характера на българските земи и по-специално на Родопите.

Чисто археологически картината е много интересна, но аз пак казвам, че в случая е особено важно разкриването и евентуалното възстановяване на такава църква. Ние не случайно говорихме с митрополит Николай да дойде по тези места, защото тези места определено имат нужда от посещението на един такъв висш духовник и много по-често трябва да бъдат посещавани, защото тук е границата между двете религии и не става дума за тяхното противопоставяне, а става дума за  това хората да видят отношението на Българската православна църква към своето минало.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18