Преди освещаването от Пловдивския митрополит Николай на Средновековната църква край село Добромирци - предполагаемо място, на което за последно служи великият български патриарх Евтимий – археологът, открил уникалния паметник от 13-14 в. - проф. Николай Овчаров.
Николай Овчаров: Това беше една наша стара идея с жителите на Златоград. Тук трябва да поясня, че обектът се намира на територията на Кърджалийска област – община Кирково, но в самия край, почти на границата със Смолянска област и само на десетина километра от Златоград. Затова именно жителите на Златоград направиха всичко възможно тези разкопки да се случат със спонсори от града. Идеята е, тъй като църквата се намира буквално на 200 м от пътя Кърджали – Златоград тя да бъде възстановена и да бъде един паметник на християнството. Според данни на местното население в този район се е подвизавал в последните си години след заточението си последният търновски патриарх Евтимий. Но разкопките, които ние проведохме в край на май – началото на юни наистина дадоха уникални неща. Когато я разкрихме, се оказа, че е доста добре запазен, според нашите разбирания, храм от 13 – 14 век, 2,30 – 2,60 м височина, но което е много интересно този храм от 13 - `14 век е стъпил върху по-стар храм от 9 – 10 век – една много интересна като план, като архитектура базилика, която е била разрушена по-късно, за да бъде построена новата църква и ние успяхме да видим една много интересна страница от историята на християнството в този район. Така нашите проучвания показват, че до 14 – 15 век това е бил един абсолютно християнски район, имало е няколко епископии, голямата епископия Ахридис. В края на краищата това е историята. По тези места са живели най-напред траките, по-късно те са сменени от римляните, в 4-ти век става християнизацията, нормално, такава е историята, че след 17-ти век населението променя своя чист облик – идват турци, български турци в момента или българомохамедани, ние живеем много добре, в абсолютно пълен синхрон. Интересно е, че например, на Перперикон, говоря за базиликата от миналата година са открити от мюсюлмани, от турците, които живеят по тези места – това са моите работници и те самите се възхищават и удивляват се на това, което излиза от земята. Така, че всичко това е нормално и определя спецификата на този район, неговото многообразие, който определя характера на българските земи и по-специално на Родопите.
Чисто археологически картината е много интересна, но аз пак казвам, че в случая е особено важно разкриването и евентуалното възстановяване на такава църква. Ние не случайно говорихме с митрополит Николай да дойде по тези места, защото тези места определено имат нужда от посещението на един такъв висш духовник и много по-често трябва да бъдат посещавани, защото тук е границата между двете религии и не става дума за тяхното противопоставяне, а става дума за това хората да видят отношението на Българската православна църква към своето минало.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..