Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етническото напрежение е факт, няма държавническо мислене

Снимка: Дарина Григоровa

Случващото се в Асеновград е тревожно.

Но то не изненадва предполагам никой, защото  проблемите с ромите и с тяхната интеграция е един вече дълъг процес, но безрезултатен. Това заяви в интервю за Радио Пловдив отец Боян Саръев.

Според него конфликтите се задълбочават, защото на тях се гледа повърхностно и не се търсят причините за тях.

Има огромна неравностойност и разлика в културата и цивилизацията на ромския етнос и на българския народ. И от там фактически не може да се противодейства, защото се работи за премахването на следствието, а не се работи за  премахването на причината. А причината е именно в тази огромна разлика. Проблемът е културно-цивилизационен, а не етнически. Точно върху това трябва да се работи – да се цивилизова това ромско население, защото откакто се е поселило по нашите земи, то почти няма развитие в своята култура и цивилизация. И лошото е, че не иска да се развива.

Отец Саръев е категоричен, че етническото напрежение възниква, защото няма държавническо мислене.

Не се мисли държавнически, не се мисли за интегрирането на нацията, а напротив. Вие виждате как съвсем съзнателно, тенденциозно се разделят етносите в България, с цел по-лесно да бъдат политически манипулирани и използвани. И това се случва обикновено около изборите, а през другото време нито някой мисли, нито смята да решава тези конфликти и противоречия.Трябва да се обърне много сериозно внимание, да се направят големи инвестиции и да се набележат сериозни мерки за повишаване културата и образованието на това население, обясни отец Саръев.

Според него вина имат и политиците.

Разбира се, че политиците са виновни, аз не съм виновен. Като казах аз не съм виновен, всъщност съм. И аз съм виновен и самата православна църква е донякъде виновна, защото не обръща внимание на тези хора. А практиката показва, че там, където ромите са християнизирани, било православни или протестанти, при тях става коренно промяна в мисленето и в поведението. Те стават нови хора, личи си културата, личи си духовността, личи си, че те стават наистина питомни, културни и цивилизовани и по съвсем друг начин се отнасят към света около себе си.

И църквата трябва да подаде ръка, успоредно с държавта. Да се изградят необходимите проекти, необходимите планове, да се инвестира достатъчно. Защото това без средства няма да стане да се образоват, да се цивилизоват, да им се проповядва вярата, да се цивилизоват, да им се проповядва нов морал, нова култура. Само така ще се променят нещата. И то няма да стане изведнъж, няма да стане с демонстративни ромски десетилетия и т. н., а ще стане бавно, спокойно, без много шум, категоричен е отец Саръев.

Цялото интервю с отец Боян Саръев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09