Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състраданието е най-голямата човешка любов

Творчеството на Иван Вазов е най-големият щит срещу разрушаването на българския дух. Вазов разгада българския код и го вгради у всеки, казва  тазгодишният носител  на  Вазовата награда за литература проф. Смеон Янев. С него разговаряме за българина като нравствен проблем и още - за обществените настроения  като обстоятелства и интелектуално усилие, за  днешните извори на достойнство в недостойни времена. 

проф. Симеон Янев:  Това е най-голямата възможна награда в България, не в паричен смисъл, а - в символов. Това е награда, свързана с името на човека, създал новата българска литература, следователно – какво повече да кажа.

Българският код не се създава в едно или две произведения и в една или две теми, а изключителното при Вазов е, че  той живее във време на съдбоносни за България събития – и Априлското въстание, и Освободителната война, и Сръбско-българската, Балканската. Изобщо няма значимо събитие в неговия живот, който той да не е въплътил във висока литература и този избор е гаранцията за това, което мощният му талант създава и прави. Всъщност какво прави Вазов в литературата повече от всички други, ако не и единствен, автори? Влага сакрален смисъл в словото, в думите, защото избира именно такива събития, са съдбоносни и второ, личностите, които описва с наистина един мощен талант, с една изключителна символика, метафорика, се превръщат в светци, т. е. те са основа на нашия национален идентитет. Чувството ни за българи преминава в огромна степен през онова, което е написал Вазов. 

Разширеното изучаване на творчеството на Иван Вазов трябва да се получи, защото най-активните  атаки срещу Вазов днес вървят в посока на това, да се докаже, че неговото творчество, колкото и хуманистично, говори за страдания, за мъки, изобщо за исторически период, в който  страданието е основното.  Добре, това наистина може да бъде така, но пък е ужасна лъжа това,  че страданието ражда омраза и че противопоставя.  Точно обратното е. Страданието е нещото, което ражда състраданието, а състраданието е най-голямата човешка любов.  Знаем, има нации, които са предопределени да смятат себе си за страдащи – знаете, историческите нации – арменци, евреи и т. н., ние сме едни от тях. Ние сме от тези, които не да се срамуваме, а да се гордеем със страданието. Това ни научи Вазов.

Това, че сме страдали и че продължаваме да страдаме е показателно. Все пак, в голяма степен ние сме се създали като нация в страданието и не забравата на страданието, а паметта за него може да ни съхрани.

Мисля, че вече има признаци, които показват, че излизаме от тази летаргия, която постепенно ни обзе последните двайсетина години, а с какво може да помогне Вазов – цялостното му творчество може да помогне, защото според мен ако трябва да се изразява Вазов тази дума е градивност – той е геният на градивността, той строи литература, той дава основа на духа на държавата, на образованието, с една дума - това са неговите големи и главни заслуги, че той е строител.

Младите хора на България като на всяко преходно време са объркани и атакувани от много страни и  съблазнявани от много съблазни и в такъв случай нашето време може да се нарече съдбоносно и съдбовно.  Тук това, което най-добре може да се направи е  да са в досег с онова, което от историята, от миналото, от литературата крепи духа и най-вече създава чувството за заедност. Човек нищо не може да направи сам в съдбоносни събития. Но чувството за заедност, че с теб е цялата общност, е нещо велико.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18