Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще наблюдаме дали Македония спазва човешките права

Юлиан Ангелов.
Снимка: БГНЕС

Когато външната ни политика е в баланс няма опасност от спекулации. Опозиция и управляващи в парламента спорят за договора за добросъседство с Македония, който ще се подписва на датата 2 август

Още за проекта, в който се търси съгласие по ключовите въпроси - говорим в програма "Точно днес" с Юлиан Ангелов, секретар на ПГ на Обединени патриоти в Народното събрание. 

Юлиан Ангелов, народен представител от ВМРО каза, че според него най-важното е, че България се стреми 18 години да подпише такъв договор с Македония и в него да са казани спорните моменти, но и да се намира общото между нас. 

Редакциите, които са направени на декларацията от 1999 година са в интерес на България, но и защитават република Македония, уточни Ангелов.

По думите му той очаква, че БСП няма да заеме такава позиция каквато, например показва народният представител Валери Жаблянов, който открито критикува рамката на договора. Очаквам г-жа Корнелия Нинова да вземе отношение по договора, каза още Ангелов. 

Юлиан АнгеловАз няма как да цитирам точните текстове, защото те все още са секретни, докато не се изяснят между двете държави и бъдат публикувани. Затова казах, че декларацията, която е приета 1999 г. , този договор, който в момента трябва да се подпише, той надгражда много пъти тази декларация, която е била тогава, т. е. означава, че договорът така е полезен за България – там има ключови моменти, на които българската държава винаги е държала и още по-важното, което трябва да отбележим е, че основните текстови всъщност са  писани по времето и на Вигенин, който също водеше тези разговори и доста от текстовете са редактирани, написани от него и от неговия екип, т. е. по този договор БСП е работила изцяло и няма как изведнъж да кажат нещо на обратно при положение, че те са изработвали самия договор. 

На нас ни е интересно да чуем мнението на председателката на БСП Корнелия Нинова - ще подкрепи ли тези свои колеги, които работят срещу българските интереси или ще застане държавнически и ще каже, че ще подкрепи този договор изцяло, както го е правила досега, защото по други проблеми тя се изказва непрекъснато.

Нашата позиция на ВМРО винаги е била една. Ние никога като организация и като партия няма да подкрепим страна, която да влезе в НАТО или в Европейския съюз, без да е решила основните човешки права на собствената си територия. Визираме конкретно държави като Македония и Сърбия, които десетилетия, да не кажа и повече, политиката им е била такава, че е насочена срещу България и срещу българите, които живеят там, т. е. докато ние не гарантираме права на българското население в Сърбия и Македония няма как като организация да подкрепим, а бихме били и против подобно правителство, което управлява България в такъв момент докато не са решени тези проблеми. Но този договор за добросъседство е част от решаването на проблема.

В него са заложени определени неща, които в рамките на година – две могат да бъдат изяснени определени неща, които имат отговор и в самата Македония – да бъде спрян езикът на омразата, да не бъдат преследвани българите. Така че ще видим след подписването на този договор какви действия ще предприемат и властите в Македония, и от това ще зависи нашето желание като ВМРО и като патриоти да подкрепим процес на интегриране първо в НАТО, а след това и в Европейския съюз. Един договор може да се подпише, но той много бързо може да бъде нарушен и затова ще наблюдаваме внимателно какво се случва и дали наистина Македония върви към демокрация и спазване правата на всички хора, включително и на българите или просто са празни приказки.

Самият договор беше обсъден, беше обсъден проектът, предложен от г-жа Екатерина Захариева, защото в крайна сметка в един проект нещата не са още на 100 %  договорени, т. е.- тепърва този договор трябва да бъде подкрепен или отхвърлен. 

До момента България и Македония имат подписани десетки договори след тази декларация от 1999 г. и този проблем за езиковите правила отдавна е изяснен между двете държави. Договорите се подписват съгласно конституциите на двете страни. По този начин е направен дипломатическият ход да не се говори допълнително, т. е. и досегашните договори, които са подписани между двете държави, са подписани на книжовните норми на двете държави.

Аз се надявам, че много празници можем да честваме занапред заедно, защото няма какво да ни разделя – има какво да ни обединява. Не мисля, че ще бъде отложено подписването на този договор, за 2 август за момента е уговорен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Безпристрастният технически преглед спасява животи

30 дни да имат собствениците на автомобили, върнати при годишния технически преглед заради проблеми с газовете от ауспуха, за да отстранят повредата. Такава промяна в наредбата за прегледите се планира от транспортното министерство във връзка с увеличилия се брой коли, които не могат да покрият изискванията. До проблема се стигна, след като от..

публикувано на 07.08.24 в 10:51

Рая Назарян може и да падне от поста председател на НС

В очакване на политически новини и дата за поредните предстоящи парламентарни избори говорим "Точно днес" с политическия психолог проф. Антоанета Христова . "Най-важният въпрос сега е кога ще дойде критичният момент за промяна за голяма част от обществото, за тези, които не гласуваха досега и нямат намерение да гласуват. Нещата са толкова хаотични..

публикувано на 07.08.24 в 10:08

Фармацевти настояват да се въведе концепцията „Едно здраве“

Фармацевтите в цялата страна наблюдават увеличение на броя пациенти, които търсят помощ за здравословни проблеми, предизвикани от горещините, замърсения въздух при пожарите в страната и взривовете край Нови хан, както и ръст на случаите на болни от салмонела, хепатит, дизентерия и ковид. Това отчитат от Инициативният комитет на..

обновено на 07.08.24 в 09:46

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34