Книга за българското Опълчение, се преиздаде 115 години след написването и през 1897 г. от полковник Стефан Кисов. Нарича се „Българското опълчение в Освободителната руско-турска война 1877- 1878“. Това е 12-та историческа книга, преиздадена от фондация „Балкански културен форум“ с председател Любозар Фратев и предговор от директора на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев. Днес те представиха изданието на пресконференция и Радио Пловдив е между първите, които притежават книгата.
Стефан Кисов изминава целия път на Българското опълчение по време на Руско-турската война , като води подробен дневник за случилото се преди 140г. Той е командир на рота в Трета опълченска дружина с военно звание прапоршчик, след това офицер от българската армия. Написаното от него е единствената летопис от опълченец. В него са описани събития от Освободителната война и най-вече основните места на бойните действия, в които се включват опълченските дружини – Стара Загора, Шипка и Шейново.
Основният принос на автора е истината за Българското опълчение, което първо е създадено в състав от шест дружини като помощен отряд – конвой към главнокомандващия с охранителни функции и логистика. Но още след първата битка мнението е променено и опълченците участват в най-кръвопролитните сражения.
Стефан Кисов описва пътя на българското опълчение от Кишинев, през Браила, Свищов, Търново, Стара Загора, Казанлък, Шипка, Шейново, Елена и Котел и води подробен дневник с описание на военното ежедневие, несгодите на войнишкия живот, сраженията и турските зверства. Тази страна на настоящата книга предопределя нейната изключителна документална стойност.
Кисов е роден е в Болград, Бесарабия в семейство на български преселници от Елена. Завършва Военно пехотно училище в Одеса, носител на няколко ордена за храброст. 115г. след издаването на книгата му, днес тя е “възкресена“ от забравата -преднамерена или не забрава, от издателя Любозар Фратев.
Историкът Стефан Шивачев определя тази книга като българско откровение и евангелие за времето на раждането на новата българска армия и държава по време на Освободителната война от 1877-1878г. и книга, която дава отговор на много спорни въпроси.
Репортажът на Галя Митева е в звуковия файл.
Шестима поети се състезават за Националната награда за поезия „Иван Николов“, учредена от пловдивското издателство „Жанет 45". Тържествената церемония по връчването на приза е тази вечер в Музейната галерия „Димитър Георгиев“ на ул. „Съборна“. Журито в състав Мирела Иванова – председател, Кристин Димитрова и Георги Гочев излъчи шестте..
Асоциацията на куклените театри АКТ-УНИМА, България отбелязва Световния ден на кукления театър с програма в цялата страна. От 21-ви до 23-ти март в тринайсет български града (София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Сливен, Габрово, Хасково, Шумен, Добрич, Тервел и Балчик) ще се проведат множество театрални представления и специални..
15 години отбелязва на 22 март галерия „Резонанс“ в Пловдив. В галерийното пространство ще бъде открита изложба на 15 артисти от България и чужбина. Папката „Приятели на Резонанс“ събира произведенията на 15 автори. Всеки от тях ще получи по една папка с творбите на всички 15 участници. Това е споделяне на енергия между авторите, пълна свобода..
За първи път в Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян ще гостува платформата късометражно кино с безплатна прожекция за посетителите. Премиерната прожекция ще бъде на тема: „Земята и Космоса“, тя е една от най-популярните селекции от последната година. Зрителите ще се отправят на невероятно кинопътешествие към Космоса, но не за да..
Галерия "Пловдив " представя "Споделено" - изложба на художници от Сливен. Гостуването идва от желанието на художници от град Сливен да споделят професионализма и артистичните си теми с пловдивската публика и колегите им от Дружеството на пловдивските художници. "На фона на различните политически събития художниците продължаваме като..