Вилиан Стефанов, който прекоси България от южната ни граница до река Дунав пеш и с каяк, по реки и язовири, и след другата си експедеция, в която извървя пеша разстоянието от западната до източната ни граница, следвайки 3-та ЖП линия, е пред нови предизвикателства. Предстои му пътуване по река Тунджа, готви околосветско пътешествие, а на 21 юли открива своя фотографска изложба в галерия Credo Bonum.
За Радио Пловдив Вилиан Стефанов разказа за следващото пътуване, което е нарекъл „Тунджа“. То ще започне на 22 юли, ден след откриването на фотографската му изложба . Идеята му е да тръгне по вода от Калофер, като ще се спусне с каяк по река Тунджа и ще стигне до българо-турската граница в рамките на 9 дни. „Тази експедиция е част от подготовката ми за голямото околосветското пътуване, което искам да направя“.
В подготовка е и за околосветско пътешествие, в което планира да посети 41 държави от четири континента, като няма да ползва самолет, но то е все още на ранен етап.
Изложбата "Застинало безвремие", която открива в галерия Credo Bonum включва 27 цветни и черно бели фотографии заснети по време на неговите пътешествия из малко познатата България по време на експедициите му.
Изследовател е на онези далечни и забравени кътчета от родината ни, в които се зараждат трогателни човешки истории. Улавя късчета време в безвремието на българските села. По време на своите пътешествия, Вилиан Стефанов достига до непознати и забравени кътчета на нашата страна. Там той умело е успял да улови човешките емоции и да ги запечата в снимки; безмълвни погледи пронизват обектива, а природата като че ли ще ти проговори, казва галеристката Весела Ножарова. Това са не само носталгични моменти, пропити с меланхолия, това е и надникване в бъдещето, такова каквото успеем да го разтълкуваме ние самите, докато търсим скритото послание във всеки един кадър. Търсете го, стига да се вгледате внимателно във всяка една фотография и да проявите поне мъничко въображение.
Вилиан Стефанов е автор на книгите „Пътеводител на забравената България: Долината на Стръвниците” и на „Пътеводител на Забравената България:" Кормисош – Земя на исполини”. През септември ще излезе и книгата му "Речният път" със 70 цветни страници и над 100 страници текст за пътуването му пеша и с каяк от южната до северната граница на България.
Той е сновател и автор на сайт-блог в България за екстремни приключения и пътешествия в диви и непознати земи – forgottenbulgaria.com
Цялото интервю с Вилиан Стефанов е в звуковия файл.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..