Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назовете проблема, свързан с инсталацията в село Труд

Защо аргументите на жителите на с. Труд за замърсения въздух, шума и вибрациите от централата за преработка на биогаз не доведоха  до приемливо решение за страните в спора и защо заявеното от Инсталациятаново инвестиционно намерение за разширяване на дейността мотивира жителите на  с. Труд да докажат, че функционирането й е не само опасно за здравето, но и незаконно. Спестена или неправилно разбрана е информацията в публичното пространство –в конферентна връзка кметът на с. Труд Красимир  Минков и управителят на  Централата за преработка на биомаса  Яков Джаров. 

Кр.Минков:  Има много пропуски в документацията. Нашият инициативен комитет с председател Ани Марлакова  и  членовете  му станаха почти специалисти и сами откриват нередности, които не би трябвало да ги има.  Тяхното инвестиционно намерение за разширяване на суровинната база през октомври м.г. пак беше входирано и хората реагираха. Беше отхвърлено, но сега за втори път се събираме по този повод. Сега населението на с. Труд взе същото решение. Входираните жалби  са над 80.

Яков Джаров: Г-н кметът се изрази правилно. Не става въпрос за разширяване на дейността, а за разширяване на суровинната база. Разширяване на инвестиционното намерение в случая не означава ново строителство, не означава увеличаване на капацитета, на мощността. Няма никакво ново строителство, дейността си остава същата, но  с изключение на това, че искаме разширяване на суровинната база – да имаме законното право да влагаме някои други суровини – плодове. Това е законовия ред, по който трябва да преминем, за да получим разрешение да използваме и това като суровина. .

Кр.Минков: Миризмата, която и досега усещаме, е доста неприятна и не мога да си представя, когато започнат да се влагат  материали, цитирам, негодни за консумация или преработвани от хлебопекарната, сладкарската промишленост, отпадъци от алкохолната ферментация – джибри, бирена каша, бирена мая, отпадъчни материали от хранително-вкусовата промишленост – олиа, маргарини, масла и продукти на тяхна основа, зеленчуци. Представяте ли си всичко това, ако да се вкарва за ферментация и да се обработва, как ще замирише и ще заприличаме на сметище. Наистина, от есента понамаляха миризмите, но все пак ги има, макар и по-рядко. И сега ми звънят хора нощно време с молба да направя нещо. Ако се включат и новите суровини от инвестиционното предложение, вече не зная на какво ще замирише и хората се притесняват с основание. Очакваме решение и от институциите, но вече мина повече от година, имаше избори, смяна на правителства, вече  парламентът работи, а решение няма.

Яков Джаров: Преминахме десетки проверки от десетки институции. Не мога да посоча институция в държавата, която да не е идвала на проверка. Направиха замервания от въздуха в селото до изхода – каквото изхвърляме ние в атмосферата и всички изследвания показват, че сме в нормите.  Направиха обаче откритие как селската канализация изтича направо в реката и това е доказуемо. Нашата работа е и еко- и био- и това не е казано от мен, а е  резултат от проверките.

Кр.Минков: Водите, които Вие, г-н Джаров, наричате „обратни“, те са дъждовни води и наистина има къщи, които са се включили неправомерно, но това е от 50 години и водите са заустени в реката. Досега никога не е мирисало, а откакто започнахте работа...

Яков Джаров: Ние бяхме съпричастни с вас, докато поддържахме нормален диалог, но вие го прекъснахте по неясни причини., заедно търсим проблемите, казвате, че има проблем, но не казвате какъв е той.  Пречеха ви камионите, предложихме да направим път, спряхте да говорите на тази тема. Сега ви пречат суровините, каквото трябва ще докажем. Винаги сме били съпричастни с населението на Труд и готови, ако има проблем, да го остраним. Но този проблем да бъде ясно формулиран, а не една група хора да се подиграват с институциите и постоянно да пускат жалби за какво се присетят.......Благодаря ви за това, че казахте, че вече няма миризми. Не се съгласявате сега  с разширението на суровинната база – с това, да използваме ябълки и сливи. Във всяка къща жителите на Труд правят домашна ракия и имат джибри на открито, а нашата инсталация  е запечатана, така че дали слагаме силаж или банани, няма значение... Ще го приемем.

Кр.Минков:....но всичко това с оборски тор и силаж, и бирени маи, и  каши – не зная какво ще се получи от тази комбинация.  Не сме против никой инвеститор, но стига това да не е срещу здравето и дискомфорта на населението. Всеки е добре дошъл, но да се съобрази с инфраструктурата, отстоянието и т.н., да работят, но да не притесняват населението с тежкотоварните камиони, миризмите и т.н. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35