Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонът на Операта продължава "На бис!" и през август

Най-гледаните спектакли на Операта в програма „На бис!” на Античния театър през август и септември

Традиционно Опера Пловдив продължава своята програма на Античния театър след успешния финал на OPERA OPEN 2017. През август и септември програмата „НА БИС!”ще представи едни от най-гледаните и най-желаните от публиката спектакли.

На 23 август Орлин Горанов ще отбележи своя 60-годишен юбилей на Античния театър с една от знаковите си роли – тази на Дон Кихот в мюзикъла от Бродуей „Човекът от Ла Манча” с участието на Мариан Бачев, солисти хор и оркестър на Опера Пловдив. След представянето на спектакъла в Зала 1 на НДК, „Човекът от Ламанча” слезе от афиша поради изтичането на авторските права. Сега Опера Пловдив възстановява продукцията специално за Античния театър, за да отбележи подобаващо празника на един от най-обичаните изпълнители на пловдивската публика. Режисьор е Борис Панкин, а диригент – Константин Добройков.

На 29 август Опера Пловдив ще представи за втори (последен!) път събитието на Opera Open 2017 – постановката на Фондация „Театро Реджо Ди Парма” – „Силата на съдбата” от Верди. В началото на септември тировете с костюми и декори ще отпътуват обратно за Италия. Завладяващата музика на Верди в съчетание с впечатляваща визия, адаптирана за древната римска сцена от гениалния режисьор, художник и хореограф Стефано Пода предлагат на публиката един оперен спектакъл на световно ниво, в който са премахнати времето и пространството, за да въздейства на емоциите като инсталация на съвременното изкуство. Изпълнители на централните роли са Таня Иванова, Даниел Дамянов, Венцеслав Анастасов, Виолета Радомирска и Александър Носиков. Диригент е Диан Чобанов.

След като предизвика взрив от овации от публиката на „Капана фест”, хитовият мюзикъл „Коса” ще бъде представен за последно в Пловдив на 8 септември в лятно кино „Орфей”.  Публиката ще бъде заредена с експлозивна енергия, докато пее евъргрийните „Let The Sunshine In“ и „Aquarius“ заедно с талантливите Маги Джанаварова, Елена Сиракова, Едит Унджиян, Радослав Владимиров, Радостин Василев, Мартин Костадинов и Стелиан Радев. Диригент е Константин Добройков.

Легендата от Бродуей – „Чикаго” ще бъде повторен на Античния театър на 12 септември. Историята за убийства, алчност и предателства  е пресъздена с много танци, хитова музика, пищни костюми и отлични актьорски превъплащения в копродукцията на Опера Пловдив с Музикалния театър в София.  Мюзикълът на Боб Фос  се изпълнява  на български език от солистите Людмила Козарска, Рейчъл Роу, Атанас Сребрев, Марияна Арсенова, Румен Григоров и др. Режисьор е Бойко Илиев, а диригент – Игор Богданов.

На 14 септемеври Гала спектакъл с най-известните арии, дуети и сцени от опери на Верди ще отбележи юбилея на маестро Борислав Иванов, основоположник на Вердиевия фестивал на Античния театър в Пловвдив и дългогодишен директор на Опера Пловдив.  Маестро Борислав Иванов е дирижирал над 3500 спектакъла на 4 континента и вече 65 сезона стои с неизменен успех на диригентския пулт. Доказан творец от световен ранг, той е доайен на българските диригенти с най-много изяви на световните сцени.

В спектакъла са поканени едни от най-известните оперни изпълнители в България като Бойко Цветанов, Владимир Стоянов, Орлин Горанов, Таня Иванова, Елена Чавдарова, Михаил Пулиев и др. Режисьор на „Най-доброто от Верди” е Кузман Попов. В програмата са включени откъси от „Трубадур”, „Риголето”, „Травиата”, „Аида”, „Ернани”, „Дон Карлос” и „Силата на съдбата”.

Билети за програмата „На Бис” на Опера Пловдив се продават в Дом на културата, в Билетен център пред Общината и онлйан в eventim.bg. До средата на август билетите за всички спекткали са на промоционална по-ниска цена.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академия "Синдикат" започна 14-ата си учебна година

92 момичета и момчета от пловдивските гимназии дадоха старт на четиринадесетата учебна година на Модерна академия на изкуствата „Синдикат”. И тази година заниманията са безплатни благодарение на финансирането от Община Пловдив. Програмите са осем - „Творческо писане”, „Графичен дизайн“, „Модерна музика”, „Екранни изкуства”, „Модерни методи на мислене”,..

публикувано на 10.03.25 в 10:55

Преге - предаване за света на книгите, 08 - 14 март

В предаването за книги на Радио Пловдив на 08.03.2025г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати “ ( нови книги ) Гюстав Флобер. Мадам Бовари. 350 стр., тв. к. , ок. 6А, Фама+, 2025. Лев Толстой. Ана Каренина. 894 стр., лукс. изд., тв. к. , ок. 6А, Хермес, 2025. Ф. М. Достоевски. Кротката. 88 стр., ок...

публикувано на 10.03.25 в 10:10

Емил Белев гостува на галерия "Савов" с "Вдъхновение"

Галерия „Савов“ в Пловдив представя втора самостоятелна изложба за 2025 година. През март гостува художникът Емил Белев.  Галеристите ще зарадват любителите на изобразителното изкуство с  красива изложба, заредена с пролетно настроение и много любов.  Ще могат да се видят феерията от цветове и емоции в картините на Емил Белев.  Изложбата..

публикувано на 10.03.25 в 06:15

В "Срещите" за изкуството, театъра и възможността да бъдеш

"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Т еатърът..

обновено на 08.03.25 в 10:13

ЕВИ-творци гостуват на село Гранит

На 8-ми март в галерия „Гранит“ в едноименното старозагорско село се открива изложба под надслов „От Ева до Ева”. В нея жени творци представят свои произведения живопис, графика, скулптура, както и фотография и фотографика. Авторките са специално подбрани от кураторката Антония Маринова – Crazy, чиято амбиция е изложбата да не е просто колекция..

публикувано на 08.03.25 в 09:20