В Пловдив финализират археологическите разкопки на т.н. Епископска базилика до Католическата църква. За блясъка и богатството им като културно наследство и за следващите етапи на работа разказва Жени Танкова ръководител на разкопките.
Разкопките, които продължиха 10 месеца, са на финала, проучени са 2 дка, разкрити са 151 гроба от средновековния некропол на различни нива, впечатляващи с красотата си цветни мозайки декорирани с птици и геометрични форми, колони, фризове, керамика.
Археологическите разкопки на най-голямата базилика открита не само по нашите земи, но и на Балканаския полуостров, са осъществени с финансовата помощ на „Америка за България“ и Община Пловдив и са на стойност 10 милиона лева.
Голямата базилика на Филипопол, която е построена в началото на V век върху по-стара сграда със сходни размери, а вероятно и функции, е разрушена в средата на VI век по неизяснени причини. Базиликата има изключително големи размери. Общата ѝ дължина е 86,33 м. а за ширината ѝ се предполага, че възлиза на 38,50 м. Голямата базилика е трикорабна, с апсида в източния край на централния кораб.
Мозайките, с които е бил покрит пода на базиликата, са едни от най-интересните находки от проучването на обекта. Те заемат площ от близо 700 кв.м и имат интересни мотиви. Изпълнени са с различни цветове и форми, а на много места присъстват изображения на птици. Между мозайките в южния и средния кораб се забелязва разлика по отношение на композиция и мотиви, което дава основание да се предполага, че те най-вероятно са изработени от различни майстори.
Жени Танкова откроява и извършените проучвания и работа дотук, че е без никаква бутафория. Свидетелствата на времето са толкова красноречиви и разнообразни, че и най-незабележимото преминаване на мярата, би била пагубна за разказа на времето, стигнал до нас.
Цялото интервю с Жени Танкова е в звуковия файл.
За загадката Иван Хаджийски си говорим тази събота с философа Тони Николов в "Срещите". Ученият, който с колело обикаля България, за да нарисува истинския портрет на българина и да каже, че "Душевността на човека се определя от обществения му бит." Слушайт, интересно е.
Близо 100 събития в 13 града са включени в програмата на 12-та поредна Нощ на театрите, която „отваря вратите“ на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Инициативата продължава три дни - от 15 до 17 ноември, а символичното начало на Нощта бе поставено вчера следобед със студио на живо от Драматичен театър – Пловдив. Спектакли,..
Един от първите деятели на подводната дейност в България инж. д-р Илия Щирков представя книгата си „Подводни мемоари“ в Народна библиотека „Иван Вазов“. Събитието се провежда по повод 60 г. от началото на водолазната дейност в Пловдив и 35 г. от основаването на подводен клуб "Нептун", който е организатор. В нея той споделя своите спомени..
Близо 100 събития в 13 града са включени в програмата на 12-та поредна Нощ на театрите, която „отваря вратите“ на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Инициативата продължава три дни - от 15 до 17 ноември, а символичното начало на Нощта поставя дискусия със студио на живо от Драматичен театър – Пловдив. В Нощта на театрите ще..
Мюзикълът „Дух“ по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг в главните роли прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Либретото пише Брус Джоел Рубин, а музиката е на Глен Балард и Дейв Стюарт, когото публиката познава от Eurythmics. Сюжетът разказва за..