Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички ние сме деца на Европа

Д-р Стефи Недевска и нейният спътник Владимир Джувилов се завърнаха от европейското си пътешествие. Те разказаха в ефира на Радио Пловдив за Тоскана, Гранада, Сиера Невада и френските Алпи.

Особено впечатляващ е Музеят на океана във Валенсия. Наричат го Град на изкуствата. Идеята е да се представят извадки от морското дъно. Аквариумът така е направен, че се движиш по коридори и рибите плуват над главата ти. Имаш чувството, че си вътре в аквариума.

Посещението в ЦЕРН, научноизследователския център на границата между Швейцария Франция, където се провеждат термоядрени експерименти също е вълнуващо. Целта е да установят, как е възникнала Вселената. Там работят учени от над 100 страни и заедно се опитват да разгадаят тайната за сътворението на света.

Много от изследванията и откритията помагат в ежедневието, като интернета, който ползваме сега е дело на изследовател, работил там преди 30 години.

С д-р Недевска говорим и за избора на Манюел Макрон за президент на Франция и промяната на европейския дух.

За щастие планираният разпад на ЕС, не се сътоя. Благодарение на Макрон и хората зад него от най-различни слоеве на френското общество, видяхме, че за часове вълната се пресече и тръгнахме в друга посока. Единството между европейците започна да се усеща по – усезаемо, защото всички сме деца на Европа. Вероятно ще дойде моментът, когато ще се наречем деца на планетата Земя.  

Цялото интервю с д-р Стефи Недевска и Владимир Джувилов е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37