Договорът за добросъседство между България и Македония е подписан, историческите стъпките са напред. Транспортни коридори, газови системи, история и настояще - коментираме новите връзки между двете държави.
Разговор с македонеца Георги Здравев, държавен просветен инспектор от Струмица, роден град на премиера на Македония Зоран Заев.
Георги Здравев е историк и знае, че фактите в общото ни минало няма как да се преиначяват самоволно.
В Македония днес живеят с усещането, че са успели да овладеят положението. Бяхме на прага на гражданска война само до преди месеци, споделят македонците. И още: сега имаме правителство, силна опозиция и мъдър президент.
Договорът с България е само началото на едно дълго отлагано проясняване за отношенията ни.
В зависимост от общината, където живеят на македонците им се налага да имат и поделят работата, семействата и делници с албанците. Има цели зони, в които свободно се вее единствено - червеното албанско знаме с орела.
По повечето ширини на Македония слънцето на червен фон дълбае патриотизма на млади и стари.
Наричат новото си знаме леко обидно - "вентилатор" и се гневят на гърците за това, че са им го наложили, и още страдат по 16 лъчното слънце.
Нас българите там в значително по-голям процент от случаите ни приемат и обичат. Как иначе ще ни казват "домашни", и ще плащаме 50 денари билет за вход в уникалните им манастири, защитени от ЮНЕСКО. Усещането е като да се завърнеш.
Запознаваме ви с просветния инспектор от Струмица Георги Здравев. Той разказва, че роденият тук Зоран Заев има огромна подкрепа. Дори младият кмет на Струмица Костадин Костадинов е от партията на Заев СДСМ.
Повечето от гражданите на това красиво, подредено градче имат по два пасоша /паспорти/ - един български и един, разбира се - македонски.
Разговорът с нашия събеседник започва от Договора за добросъседство и отношението на македонците за това общо начинание.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..