Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За управляващите - посредствена оценка, опозицията - с добра

"Просто нямаме алтернатива - няма по-добри от нас!" - тази реплика на премиера Бойко Борисов трябваше да бъде в бъдеще време, защото до момента няма никаква дейност на правителството, коментира пред Радио Пловдив политологът проф. Александър Маринов.

Няколко неща трябва да се отбележат зад тази привична нескромност на Борисов и неговите кабинети - управленската програма се появява чак 4 месеца след съставянето на правителството, което е многозначителен факт. Това означава, че към спечелването на изборите е нямало никаква идея какво ще се прави. Вече имаше един първи проект на програма, когато бе съставено правителството - разликата е в броя на страниците, но на практика това е белетристика, каза политологът.

Той даде следния красноречив пример - "Ако един студент ми каже, че има 70 приоритета, той остава веднага на поправителен. Приоритетите са винаги до 5, това е най-важното  от важното".

Това доволство, демонстрирано от коалиционните партньори в кабинета "Борисов 3", е типичен стил, с който започваха предишните 2 правителства на Борисов и всички знаем как те завършваха. Това правителство с тази т.нар. програма, която е пределно обща и неясна, също няма да отиде по-далече от средата на мандата си, смята професор Александър Маринов.

За загубата на ГЕРБ на президентските избори

По повод репликата на премиера, че ГЕРБ са загубили президентските избори, защото така са искали, проф. Маринов коментира, че "това или е огромна глупост, или огромна наглост". От загубата на президентските избори произтекоха много неща - това означава, че предварително са планирали да се измъкнат от властта, защото обвързаха загубата на президентските избори с оставката си. Това е много странно за човек, който е за 3-ти път премиер и е повече от 10 години в политиката, коментира политологът.

БСП са в по-добра форма от преди

Силата на една опозиция не е само в приказките и съпротивата срещу управляващите. Силата е в способността да се предложи нещо наистина различно от това, което правят управляващите. Ако не го направи, няма как да докаже, че е по-добра. Засега не виждам такива добри и обмислени решения, заяви проф. Маринов.

Той даде посредствена оценка на управлението, опозицията се добира до добра оценка. Това не е добре за България, заключи Маринов.

Цялото интервю с професор Александър Маринов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54