Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За“ и „против“ задължителното обучение на четиригодишните

Лятото е време за ваканция...

Но не и за Министерството на образованието и науката, което отново лансира идеята за задължителна предучилищна подготовка на четиригодишните деца. Голяма част от родителите са против тази идея, а други са на крайното мнение, че изобщо у нас не трябва да се ходи на училище, тъй като образованието е на изключително лошо ниво. Това показва анкета сред пловдивски родители.
Мнението на пловдивските родители можете да чуете в звуковия файл.

Експертното мнение на Панайот Рандев, дългогодишен психолог:

СнимкаРедица изследвания показват, че децата в ранна детска възраст са най-податливи на положителен или негативен ефект от семейството. И целта да се тръгва на четири години на детска градина, е да се компенсират проблемите на недостатъчно развитите деца, а също и на тези от по-различните семейства. Това заяви Панайот Рандев, дългогодишен психолог в образователната система и ръководител на Институт „РЕ-ГЕНЕЗИС“. Той обаче предупреди, че програмите за четиригодишните трябва да са съобразени с препоръките на психолозите.


МОН изцяло залага на административно-бюрократични аспекти, смята Панайот Рандев и подчертава, че истинските проблеми са в качеството на образованието.

Качеството на българското образование се понижава ежегодно. И това се доказва от всички международни изследвания. Този проблем с документи не може да се реши. Трябва да се създават механизми за подготовка на хора, които да ги реализират. Ние имаме нов Закон за училищното и предучилищното образование и дузина стандарти, но те не са обезпечени с ресурси и умения на хората, които трябва да ги прилагат. България е единствената страна в света, в която по документи всички деца са готови за училище, защото такава ни е схемата – изцяло бюрократична. Докато реално у нас и по света – между една четвърт и една трета от децата не са готови за първи клас. Ние документи ли ще гледаме или реалното развитие на децата?

Цялото интервю с Панайот Рандев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39