Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случаят с КТБ е лоша реклама за страната ни

Миналата седмица стана ясно, че бившият шеф на фалиралата КТБ Цветан Василев е потърсил защита от закона Магнитски. По силата на този закон, американското правителство има право да защитава хора по цял свят, станали жертва на репресии и нарушение на правата им заради това, че са разкрили случаи на корупция по върховете на властта.

Не можем да прогнозираме, как ще се развие процедурата по закона „Магнитски“, заяви за Радио Пловдив Тихомир Безлов, главен експерт в Център за изследване на демокрацията.  Ще бъде интересно, защото законът дава възможност на хора, които търсят защита да предоставят информация и поискат помощ от американския Сенат. Законът  е приет 2012 г. заради починалия в руски затвор адвокат Магнитски.

Г- н Безлов припомни,че банкерът Цветан Василев се сблъска със своите партньори по бизнес, които му взеха банката. Той взе някакви проценти, но случаят е много противоречив, и ще видим реакцията на американските институции.

От една страна имаме един банкер, който през цялото време е мислил как  ще остави банката и ще запази активите си. От другата старана са „приятелите“, които решават да му вземат банката. Може би ще последват проблеми за Пеевски и други бивши приятели на Василев.

По думите на Тихомир Безлов, едва ли Василев ще разкаже нещо ново, но вероятно е запазил и някакви резерви. Ако в бъдеще убежището в Сърбия  се окаже проблемно, той да се възползва от този закон и замине за САЩ. Целта е да запази това, което има в момента и да вземе активи, които са спорни.

Погледнато реално, това бе една банка изградена на базата на политическата протекция и далавера, която привлече парите на хората с високите лихви. Моделът беше сглобен така, че да се вземат парите, и никога да не се върнат.  За съжаление това е лоша реклама за страната ни, подчерта Тихомир Безлов.

Интервюто с Тихомир Безлов е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37