Почитателите на театралното изкуство в Пловдив вече броят дните до началото на Есенния международен театралания фестивал „Сцена на кръстопът“, който ще се проведе от 10-ти до 23-ти септември.
Тазгодишното 21-о издание "Сцена на кръстопът" ще бъде открито на 10 септември с премиерата „Руски мармалад. PostChekhov” от Людмила Улицкая на Драматичен театър-Пловдив. На следващия ден - 11 септември в Камерна зала е втората пловдивска премиера "Момчето на последния чин" от Хуан Майорга. И двата спектакъла се поставят за първи път на българска сцена.
За премиерата на „Руски мармалад. PostChekhov” в Пловдив се очаква да пристигне авторката Людмила Улицкая. Постановката е на руския режисьор Владимир Гурфинкел. Руската писателка сама определя пиесата си като afterchekhov и в нея са, както самият Антон Павлович, така и потомците на неговите герои от пиесите "Вишнева градина", "Три сестри" и "Вуйчо Ваньо", но не в представте ни като познатите герои от руската класика. В ролите заедно с актьорите Анелия Ташева и Стефан Попов, Радина Думанян и Красимир Василев, участва и звездата от филма "Урок", Маргита Гошева, която от месец май е в пловдивската трупа.
Авторът на "Момчето на последния чин" Хуан Майорга е най-известният съвременен испански драматург, а пиесата е спечелила най-авторитетната испанска награда за сценични изкуства "Макс". Сюжетът е за воайорството, което е актуален сюжет на съвремието ни. В спектакъла като гост участва и Стефан Вълдобрев.
"Сцена на кръстопът" води в Пловдив най-доброто и интересното от театралния афиш в страната. Гостуват и трупи от Украйна, Англия и Турция.
Фестът ще почете приноса на двама изключителни за българския театър творци – режисьора Юлия Огнянова и драматурга Константин Илиев. Година след като ни напусна, Огнянова е герой във филма "Това име го забравете" на режисьора Боян Папазов и оператора Иван Тонев. Те разказват една вдъхновяваща история за биячите, цензурите, клоуните и "децата" на Огнянова. Деца, които днес са лицето на българския театър. Филмът "Това име го забравете" ще бъде представен от авторите си на 18 септември в Камерната зала на Драматичния театър.
„Сцена на кръстопът“ ще отбележи и юбилея на писателя Константин Илиев. На 16 октомври той празнува 80-годишнината си, затова един от акцентите в програмата на фестивала е спектакълът "Великденско вино". Пловдивската премиера е на 20 септември в Камерната зала. Представлението донесе номинации за Аскеер за изгряваща звезда на режисьора Весела Василева, на актьора Свежен Млаенов за ролята на поп Кръстьо и в разделя за "Най-добро представление". Константин Илиев стана носител на голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство и бе отличен с Аскеер.
"Сцена на кръстопът" е част от Културния календар на Пловдив и се реализира с финансовата подкрепа на община Пловдив и Министерство на културата.
В звуковия файл можете да чуете интервю с Кръстю Кръстев, директор на Пловдивски драматичен театър.
За музиката, най-независимото от реалния свят изкуство, за Пловдивската опера в нейната 70-а годишнина. И за най-трудното - новия глас, новия език - задължителни за всеки следващ спектакъл. Разговор с доц. Нина Найденова, директор на Държавна опера - Пловдив, тази събота в "Срещите".
Пловдивчани и гостите на града могат да се включат в днешното издание от поредицата "Духовни маршрути в Пловдив 2023" , което е на тема "Пловдивският модел на толерантно съществуване на различните етнически и религиозни общности" . Началото е от 10,30 ч. Сборният пункт е паметникът на спасението на пловдивските евреи на площад "Цар Калоян" при..
Художникът Константин Константинов ще участва в творческата част от 34-тия фестивал "Процес-Пространство": Археология на щастието . Той е единственият пловдивски творец, който тази година е поканен на международния форум, който ще се проведе в Балчик, Варна и Русе от днес до 11 юни. През 2023 година фестивалът ще се случи на три сцени, като..
Педагогическият факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" представя тържествен концерт на студенти от специалностите: Музика, Джаз и поп изпълнителско изкуство и Педагогика на обучението по музика. Организаторите уточняват, че събитието ще се състои от 18.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив. Участие ще вземат изпълнители..
Арменската самодейност в България ще бъде представена от участници от Пловдив, София, Русе, Варна и Бургас, както и от Австрия, Кипър и Гърция. На 4-ти юни, от 11 часа, на сцената пред община Пловдив, на площад „Стефан Стамболов“, започва големият концерт. В 10.30 часа, от площад "Римски стадион" тръгва шествието, в което всички участници..