Общинска фондация „Пловдив 2019“ обяви резултатите от отворените покани за проекти от втора и трета сесия, които са включени в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата през 2019-та година.
От втората сесия одобрените проекти са 7 от кандидатствали 20. От третата сесия одобрените проекти са 60 от кандидатствали 170 с общо финансиране за двете сесии 5 356 000 лева. Като количествена стойност най-много са проектите с образователен профил, проектите за работа с общности, проектите за децентрализация и културни събития по квартали и в региона.
Общо за трите сесии са одобрени 72 проекта, от които 13 са от чужбина, а 59 от България. Чуждестранните проекти са от Германия /два от които са с изцяло одобрени финансови параметри /, Франция, Италия, Израел, Белгия и Полша. Финанасирането за тях е 8 671 хиляди лева. А исканите суми при кандидатстването са били 59 308 940 лева.
Българските проекти са от цялата страна, като най-много са от Пловдив.
Одобрените проекти от втора и трета сесия ще бъдат основния скелет на ЕСК, те са и в четирите платформи на програмата, каза артистичният директор на фондацията Светлана Куюмджиева. Тя подчерта, че освен тях има одобрени и т.н. резервни проекти. Те са с възможност да бъдат включени в програмата след ново класиране.
Куюмджиева каза още, че някои от проектите, които не са получили одобрение, са с много качества, но не са класирани, защото не отговарят на целите и концепцията на ЕСК, за която печелившата кандидатура е капацитет на културната сцена, съдържание и участие.
Резултатите от сесиите е трябвало да бъдат обявени през февруари и март, но продължителните разговори и преговори за държавното им финансиране са наложили забавянето до днес.
Като важен и труден етап от развитието на проекта ЕСК определи момента с резултатите от сесиите Надя Гризо - член на журито по оценка на проектните предложения, която е работила като експерт по кандидатурите на 16 европейска градове за столици на културата. Едни са разочаровани, за други идва много работа, но всяка ЕСК трябва да намери своя път. Тя заяви, че е имало ЕСК, в които артистичният директор сам избира проектите, докато в Пловдив е имало отворени покани. Търсихме специфични проекти, които да са децентрализирани, да се излезе извън центъра, подчерта Гризо.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..