Как Фондация „Пловдив 2019“ разпредели над 5 милиона лева за 67 проекта? И кои се оказаха най-добре платени ? Въпросът е за огласената преди ден от фондация Пловдив 2019 сума от 5 356 000 лева за проекти за програмата ЕСК, разпределени на 2 и 3 сесия на фондацията. Точно тези проекти ще бъдат " основният скелет на ЕСК ", по думите на артистичния директор на Пловдив 2019 Светлана Куюмджиева. В този основен скелет, най-голямата сума отива за фондация Едно и Асен Асенов.
За три одобрени проекта,/ а са кандидатствали с пет/, фондация Едно получава 740 000 лева за три фестивала. Като за единия от тях са 600 000 лева - Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс. Точно той е най-скъпият от втора и трета сесия на фондацията.
В интервю за Радио Пловдив Асен Асенов заяви, че не е фаворит на фондацията, а културните проекти не са спорт, за да има класиране, и пренасочи сюжета към други проекти, с по-голямо от неговото финансиране. Какво означават 600 000 лева, когато се говори за културна програма, коментира той. И препоръча да се обсъждат проектите и от първата сесия, а не само от последните две. А дали фондацията ще влезе в рамката на тези 600 000 хиляди лева, вместо исканите милиони, все още не било решено. Дискутирали. Всичко е по правилата, каза още Асенов, а той ги спазвал.
Интересен е начинът, по който бяха огласени резултатите от двете сесии. Освен общите суми, на пресконференция в понеделник, на хартиен носител беше дадена оскъдна информация само с името на кандидатите, и то съкратено, на английски език и цифрите с исканите, проектните и получените пари. За съдържанието на проектите бяхме препратени към сайта на фондацията. За 190 проекта - одобрените и неодобрените. На този етап, на този сайт има качени кратки резюмета на журито за проектите, от които за творческата им същност има по няколко изречения.
За Радио Пловдив артдиректора на Пловдив 2019 Светлана Куюмджиева заяви, че проектите се оценяват всеки сам за себе си, по реда на постъпването, с индикативни стойности, а не със суми. И няма предпочитание към никого, няма фаворити. "Досега от пловдивската общественост не са отправили брожение, адресирано до нас за Асен Асенов, по-скоро от страна на неговата фондация има брожение към нас, че са получили по-малка сума", заяви Куюмджиева.
Според нея, кандидатурите с пловдивско седалище не са ощетени - Пловдивският театър с 300 000, Сдружение Изкуство днес на Емил Миразчиев с два проекта общо за 360 000 лева, фондация Спектра с два проекта от по 150 000 и 120 000 лева и др.
А от чуждестранните партньори, за тези от Германия, чиито два проекта са получили всеки по 345 000, общо 690 000 лева, Куюмджиева каза, че за тях тези суми са много по-ниски от тези, с които работят на европейска сцена.
Тече 10-дневният срок, в който одобрените проекти трябва да актуализират бюджетите си. Защото от заявените над 59 милиона лева, са отпуснати над 8 милиона и половина.
Съставът на комисията, която журира проектите: д-р Светлана Куюмджиева, проф. Ханс - Дитрих Шмит, Надя Гризо, проф. Галина Лардева / външен експерт/ и д-р Диана Андреева / външен експерт/ .
Каква ли ще бъде съдбата на проектите за ЕСК ? Ще се откажат ли и други, както Колектив Кино Космос ? Ще се сменят ли и ще напускат ли още от управлението на фондацията, а това ще се приема за безметежност ? И има ли наистина някой, който иска да провали Пловдив ЕСК ? Защо ли ? И кой, кой ?
Е, понякога совите не са това, което са. Но понякога са точно това.
Репортажът е в звуковия файл.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..