По-голямата част от мандрите в Пловдивска област имат пречистващи съоръжения, и не изхвърлят отпадните продукти от производството в реките. Това стана ясно на първа среща в РИОСВ посветена на проблемите в млечния сектор.
В България обаче една значителна част от млекопреработвателните фирми нямат маслоуловители и не ползват пречиствателни станции на общините. Това съобщи изпълнителният директор на Националната асоциация на млекопрерабтователите Тодор Бозвелиев. По думите му много често собственците получават сериозно високи санкции от ВиК операторите по места след проби на водното съдържание, което се зауства.
Основен проблем остава спазване на еконормите от преработвателите, подчерта и директорът на РИОСВ доц. Стефан Шилев. Той поясни, че има нарушения, но те не са фрапиращи и контролът на емисионните норми се определят от РИОСВ и от Басейнова дирекция.
Всички 29 мандри в областта спазват нормите, но малка част от тях използват качествено отпадните продукти от производството им. Само в Първомай едно предприятие изгражда модерно съоръжение за производство на биогаз от суроватка и цвик.
От Националната асоциация на млекопроизводителите подчертаха, че секторът изпитва сериозни затруднения и една част от фирмите са пред фалит, защото количествата мляко, които се произвеждат у нас са повече от възможностите на местния пазар да ги потребява.
Този проблем пряко рефлектира на малките и средни фирми, защото те не могат и да инвестират в пречиствателни станции. Едно модерно такова съоръжение струва от 300- до 400 000 лева.
България произвежда 1 млн. 200 хил. тона мляко годишно, от които малко под 50% се преработват в предприятията, а другата част е за собствени нужди и директни продажби на производителите.
Има сигнали на предприятия, че имат на склад до 400 тона сирене, защото вътрешния пазар е беден, а има и сериозен внос на млечни продукти.
От сектора настояват да се изработи отделно от Закона за храните и нов Закон за производство, преработка и търговия с млечни продукти. Те смятат, че по този начин ще се премахнат административните тежести, които сега се регламентират в 18 наредби за бранша.
Тежка катастрофа затвори пътя Смолян-Пловдив. Произшествието е станало при разклона за село Забърдо. Ударили са се такси и друг лек автомобил. Според очевидци, таксито рязко е навлязло в лентата за насрещно дрижение и така се е стигнало до челен сблъсък. Пострадали са шофьорът и двама пътници. Ранените са откарани в МБАЛ-Смолян. Пътят е затворен за..
Пловдивчани отбелязаха 177-тата годишнина от рождението на поета - революционер Христо Ботев на церемония пред паметника му в Цар-Симеоновата градина. Участие в честванията взеха почетни формирования от Пловдивския гарнизон – Военен духов оркестър, народни представители, общинска и градска власти. Информацията допълва Яница Марова: С военен..
Категорично заявявам, че няма подадени сигнали за насилие от страна на гранични полицаи срещу мигранти, каза в Пловдив служебният вътрешен министър Атанас Илков. „Колегите са достатъчно подготвени и с достатъчно опит, за да си изпълняват задълженията по закон“, добави той. Диана Димова за смъртта на непълнолетните мигранти: Циничен опит..
Продължава разчистването на Троянския проход през път Троян – Кърнаре. Преминаването през него бе временно ограничено за всички моторни превозни средства след снеговалежите в края на декември м. г. и влошените метеорологични условия. В най-високия Старопланински проход на места преспите достигаха до 2-3 метра. 10..
19- годишният Иван Зисов спаси Светия кръст във водите на река Марица в Пловдив. Младежът е студент в УХТ в града. Над 100 души се хвърлиха в студените води на реката, за да уловят хвърления от митрополит Николай кръст. Иван сподели, че му предстои тежка операция и се надява всичко да бъде благополучно. Преди два дни той сънувал, че вади..