Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Термите в Хисаря са туристическа атракция

| обновено на 21.08.17 в 13:34

През 2005 г. край с. Кръстевич разкрихме тракийско селище от 5-4 век пр.х. с доста гръцка керамика и монетно съкровище от сребърни монети, заяви доц. Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря.

Интересното е, че през последните 5-6 години открихме светилище, което се оказа нетрадиционно. Светилище с храм, който е построен по древногръцки образец и носи характерните черти на древногръцките храмове от класическата епоха. 

Тази година продължават разкопките за проучване и уточняване на някои архитектурни детайли на самия храм. Културният пласт е около 60 см., разкрито е едно монументално стълбище, а архитектурата е характерна за древна Гърция. Тази архитектура също е прецизна като древноримската. Това са много добре подредени  монументални детайли. Явно е показател, че в дервността в района е имало гръцко население, което заедно с тракийското е извършвало търговска и занаятчийска дейност.

Били са привлечени от богатите рудни находища около Панагюрище и същинска Средна гора.

Разкопките на термите  в Хисаря започват 1993 г. Разкрит е монументален балнеокомплекс, който дава нова информация за строителството, историята и селището около минералните извори. Сега термите са една великолепна туристическа атракция с течаща минерална вода в басейните.

Доц. Маджаров посочи, че тази година за първи път разкопките са финансирани по проект от Министерството на култура. Така заедно със средства на музея и помощ от общината се справят с работата на терен.

Тази година амбицията на екипа е проучване на северното помещение на термите. До сега е открита част от колектора, който е отвеждал водата от термите. Целта е разкриване на трасето на водопроводната система. Така ще се разбере, какъв е начинът на захващане на минералната вода и различните разклонения. 

Интервюто с доц. Митко Маджаров е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно“ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул в..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03

Големите рок гласове на България звучат на Античния театър

Античният театър в Пловдив събира довечера големите български рок гласове. Концертът под надслов "Вкусът на времето" е на група „Фондацията“ и е със специалното участие на Валди Тотев, Наско от Б.Т.Р. и Славин Славчев.  Симфоничният рок концерт е  с оркестъра на Опера Пловдив под диригентската палка на Константин Добройков.  Програмата..

публикувано на 16.07.24 в 08:45

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04