Социологът Боряна Димитров коментира за Радио Пловдив, че очаква Алфа рисърч да стартира поредното си тримесечно проучване. Ще видим обществените нагласи, включително и електоралните, как би се променила политическата картина, ако изборите бяха днес?
Родните депутати в голяма степен са принудени да се обединят за предстоящото председателство. Две – три неща си струва да кажем за българското председателство. Доста често се помпат едни фиктивни очаквания как България, едва ли не през този период ще определя целия дневен ред на ЕС, как тя има свободата да налага едни или други теми. Нека да кажем, че това, което прави страната, която председателства Съвета на ЕС е да организира, да координира теми, които вече в голяма степен са в дневния ред на ЕС.
Не случайно се говори за тройка на председателството, заедно с Естония, която е в момента и Австрия, тъй като едни и същи теми се продължават, разискват и трябва страната, която председателства да координира, да балансира, да стигне до вземането на решения.
Може би темата, която се опитва България да наложи, която би имала смисъл да се фокусира, това е бъдещето на Западните Балкани. Там има какво да се каже, има какво да се направи, в никакъв случай процесът няма да е лесен, нито ще бъде мигновено присъединяването. България би могла да изиграе своята лидираща роля. Това е едно от позитивните събития през лятото – договорът с Македония. Има смисъл от тези усилия, защото всички сме убедени, че доброто развитие на региона, връзките между страните в региона са изключително важно условие за общия просперитет.
Как депутатите ще се справят с корупцията? Защо няма ефективен закон?
Темата за антикорупцията се поставя на масата през последните десетина години доста активно вече на фона на един доста засилен дебат за корупцията на фона на случващото се в други страни, много често се дават примерите със съседна Румъния, включително с подобни закони в страните от Западна Европа. Имаше опит да се направи такъв закон в предишното правителство на Борисов, когато Меглена Кунева имаше водеща роля. Истината е, че този тип закони стигат до една задънена улица и спират. За мене ако правим чисто социален анализ има нещо твърде необяснимо. Ето от една страна всички сме недоволни от статуквото, на практика няма човек, който да ви каже, че борбата с корупцията, особено по високите етажи на властта е ефикасна. В момента, в който има някакво предложение на масата, което проследих през последните дни, и справедливи критики към този закон, стои въпросът, не сме ли си извлекли поуки, че трябва, когато се предлага такъв закон, той да бъде и ефикасен и съответно да защитава правата на хората, да не служи като средство за репресия върху едни или други хора, просто да бъде Дамоклев меч, който да се изважда тогава, когато е необходимо в даден политически момент. Това е големият социален въпрос, който трябва да реши този закон – от една страна да бъде ефективен, от друга страна, когато се постави такъв закон има риск от нарушаване правата на гражданите. Основният въпрос е, дали има липса на компетентност така, че да не може да се потърси такъв баланс или има някаква, буквално бих го нарекла недостатъчно добрия умисъл да не се търси баланса, за да може подобен тип закони за бъдат атакувани и отлагани във времето. Това, което виждам, прогнозата ми за съжаление не е много оптимистична. Не виждам в скоро време, в рамките на тази зимна сесия, да се гласува един какъв добър закон за борба срещу корупцията. |
Боряна Димитрова увери, че около 20 – 25 септември ще може да коментира данните от последното социологическо проучване. |
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..