Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да се запази оригиналът на сградата от Тютюневия град

Отново сграда от Тютюневия град в Пловдив разпали искри. Този път те не са буквални, но предизвикват въпроси. 

Защо Министерството на културата за втори път отхвърли проекта за ремонт на бившата административна сграда на Тютюневия комбинат в Пловдив на кръстовището на улиците „Иван Вазов“ и „Авксентий Велешки“, за което има право, но защо това стана след като собственикът й Величко Яков получи отказа ден след като публикува отворено писмо до Министерството и НИНКН. Припомняме, че в него той заявява, че пети месец не отговарят на внесения от него проект за реконструкция на сградата, че Експертният съвет към НИНКН е одобрил проекта и го е изпратил за подпис на ресорния заместник – министър Амелия Гешева. В продължение на месец и половина, обаче, тя не е отговорила и ден след отвореното писмо е отказала да го подпише ,като не се ясни мотивите за отказа, заявява Яков.

Миналата седмица г-жа Гешева беше в чужбина. Архитект Жана Джугаланова от пловдивския клон на НИНКН отказа коментар с обяснението, че е в отпуск и не е запозната с развитието на случая. От пресцентъра на МК отказаха коментар за Радио Пловдив за понеделник на директора на НИНКН Красимир Тодоров.  

Сградата не е паметник на културата, но влиза в ансамблов такъв. А позиция затова, че тази сграда, въпреки че не е обявена за паметник на културата, носи белези точно на паметник на културата, заяви  за Радио Пловдив Пенка Калинкова изследовател на Тютюневия град, автор на книга и филм за него. Нейно е и предложението  проектът за Тютюневия град да влезе в апликационната форма за кандидатурата на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019г. 

Няколко са архитектурно-стойностните  исторически сгради в Тютюневия град, които трябва да бъдат запазени, казва Калинкова - това са складовете на Кудоглу, Картела, Ориент тобако и тази сграда. Тя  е дело на арх. Димитър Попов, възпитаник на Щутгарската архитектурна школа. Според нея, по неизвестни причини, преди време, когато се е решавала съдбата на тази сграда, нечии интереси са попречили тя да бъде обявена за паметник на културата.  

Но ако ще се запазва Тютюневия град, има смисъл да се запазват точно  тези  няколко сгради

Това, което се вижда от снимките за ремонта,   се различава от оригинала, казва още Калинкова. Особено е важно да се запази фасадата от към ул. "Авксентий Велешки" , както и някои архитектурни  елементи.

Но в края на краищата аз съм само един страничен наблюдател, изследовател, заключава Калинкова.  

Интервютата по темата са в звуковите файлове. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04

"Покажи ми Луната" и "Ексорсизмът" в кино "Орфей"

Две прожекции включва днешната програма от фестивала "Филмови нощи във Филипополис". В Лятно кино "Орфей" от 21.10 ч. ще бъде показана лентата "Покажи ми Луната" . Тя представя вълнуващо пътешествие на фона на историческото кацане на НАСА на Луната с мисията на „Аполо 11“. С участието на колоритното дуо Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм..

публикувано на 13.07.24 в 09:24

Христо Нанев за новата си книга в "Срещи" тази събота

Какво е Атлантида, загадка, реалност...  Защо повече от 2000 години я търсят? Какви са били аталантите?  Разказва Христо Нанев, чиято втора книга за Атлантида скоро ще е на книжния пазар.  Бъдете с радио Пловдив и предаването "Срещи" в събота, след новините в 9 часа.

обновено на 13.07.24 в 08:13

"Централна емисия" - новата стихосбирка на Йорданка Белева

„Централна емисия“ се казва новата стихосбирка на Йорданка Белева , с която авторката отново се завръща към поезията.  Изданието е с печата на „Жанет 45“, а художественото оформление е на Иво Рафаилов. Според поета Йордан Велчев това е една книга, в която смъртта и отсъствията не отнемат, а добавят в живота ни.

публикувано на 12.07.24 в 08:31

Премиера на "Ромео и Жулиета" на Античния театър

Премиера на балета „ Ромео и Жулиета “ от Прокофиев представят Балетът и Оркестърът на Опера Пловдив  в програмата на OPERA OPEN на Античния театър в Пловдив. Постановката е на изтъкнатия световен хореограф  Валентина Турку – ръководител на Балета на театър Марибор, Словения. Тя е автор на хореографията на над 130 балета, оперни и..

публикувано на 12.07.24 в 07:27