За улиците като траектория на срещите, за паметта и разговора с миналото разговаряме с професор Мария Шнитер. Осве погледът й на филолог, етнолог, културолог, търсим и личният, родов спомен за Пловдив, като наследник на Йосиф Шнитер, който прави първият градоустройствен план на Пловдив и създава съвременният облик на града.
Пловдив е уникален с рядко срещаното трескаво и неуморимо любопитство на хората към всичко, което ги заобикаля и едновременно с това умението да се живее достатъчно бавно, за да се осмислят детайлите, каза проф. Шнитер. И допълва за разликите във времето "тогава" и днес- градът се е позабързал, иска нещата да се случват бързо, сега и веднага и понякога с компромис.
В деня на Съединението професор Шнитер акцентира върху все по- упоритото търсене на живеенето ЗАЕДНО, което е мото на Пловдив като Европейска столица на културата. Показателно е, че го търсим, може би заради усещането, че го постигаме все по- трудно.
Целият разговор с проф. Шнитер чуйте в прикачения звуков файл.
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..