Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив е домакин на Балкански конгрес по генетика на човека

Учени разкриват защо хората имат възприемчивост към различни заболявания и уточняват механизмите на генетичната изменчивост

| обновено на 08.09.17 в 10:21

В Пловдив се открива Дванайстият Балкански конгрес по генетика на човека и Осмата  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци. Проявите са под патронажа на Комисията по здравеопазване към 44-то Народно събрание.

Основна тема ще бъдат новите хоризонти за научни изследвания на редките болести. Ще бъдат предсатвени най-новите постижения в областта на дисморфологичната генетика, неврогенетиката, репродуктивната генетика, пренаталната генетика, онкогенетиката и прецизната медицина. 

Акцентите включват още текущото развитие в технологиите и биоинформатиката, както и тяхното приложение във всекидневната медицина. В интервю за Радио Пловдив националният консултант по медицинска генетика проф. Драга Тончева обясни, че науката и медицината вече разчитат човешкия геном, но  най-важното е как се използва получената информацията - може ли тя бъде полезна за пациентите, как се прилага в практиката.

 Новите технологии коренно променят медицината. Това е невероятно бързо развитие на  познанието в областта на молекулните причини за развитие на заболяванията.  Геномиката извървя изключително бърз път на развитие. Говорим за революция, за влизане на геномиката в диагностичния протокол при всеки отделен пациент. Геномиката променя облика на медицината. Тя става индивидуална, персонализирана или така наречена прецизирана медицина, допълни проф. Тончева.

По думите й генетичните болести са много и разнообразни. Почти 20% от популацията има някакъв генетичен проблем, в центъра на наследствените  заболявания  са редките болести, които са 70 хиляди. В момента са познати над 3 600 заболявания. 

Естествено наследствените  болести са трудни за лечение. Има заболявания, които могат да бъдат лекувани с новите терапевтични средства, но там трябва да се познава  точната генетична причина. Има други заболявания, които не могат да се лекуват и тогава нашата сила е в превенцията, да предпазим раждането на деца с наследствени болести. В България може да се поставя вече генетична диагноза за генетичен дефект в ембриони, които са получени в   ин витро процедури, преди тези ембриони да бъдат върнати. Това е научен прогрес, които ни помага да лекуваме и да се борим с тези заболявания. Генетичните заболявания са в спектъра на редките, онкологичните  и социално значимите заболявания като диабет, хипертония, инфаркт, алцхаймер и много други. За някои от тях вече има генетични тестове, допълни специалистът.

Всички тези въпроси ще бъдат обект на дискусия на медицинския форум, в който ще участват над 350 специалисти, 80 от тях са чуждестранни лекари и научни работници.

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Катастрофи задръстиха автомагистрала "Тракия"

Интензивен е трафикът по автомагистрала "Тракия" в посока София.   Има две леки кататстрофи между 95-ти и 96-ти километър. Няма пострадали хора, а само материални щети , уточниха от от полицията в Пазраджик.  На място са екипи на "Пътна полиция". Създала се е тапа заради заради преместването на автомобилите. Те  вече са извън активните ленти и се..

публикувано на 15.09.24 в 17:44

Мирен протест срещу дискримнацията в Пловдив

Мирен протест срещу дискриминацията под мотото „България на всички“ ще се проведе пред сградата на община Пловдив тази вечер.  Организаторите са доброволци, които участват и в протестите срещу насилието над жени и срещу основаното на пола насилие, както и членове на общностен център "Поглед".  Исканията им са за отмяна на спорните..

публикувано на 15.09.24 в 08:15

Продължава разследването за трагедията със загиналите пилоти

Все още се изясняват причините за инцидента в авиобаза "Граф Игнатиево", при който в петък по време на тренировка загинаха двама пилоти - майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин. Загинали са и двамата пилоти на разбилия се в "Граф Игнатиево" самолет В траур са общините Долна Митрополия, където се намира Висшето военновъздушно..

публикувано на 15.09.24 в 07:25

3 версии за инцидента със загиналите пилоти

Човешка грешка, техническа неизправност или неправилно зададена команда  са  версиите, по които работят разследващите за причините, довели до разбиването на учебно-тренировъчния самолет Л-39 вчера на авиобаза "Граф Игнатиево". Това съобщиха от Военно-окръжна прокуратура Пловдив. Разследващите очакват данните от черната кутия, открита вчера на..

публикувано на 14.09.24 в 11:31

Тридневен траур в армията за загиналите вчера пилоти

В Българската армия е обявен тридневен траур в памет на майор Петко Димитров и старши-лейтенант Венцеслав Дункин. Двамата пилоти загинаха вчера при тренировъчен полет в авиобаза Граф Игнатиево-част от подготовката за планираното за днес авиошоу. Припомням, проявата бе отменена. Днес е ден на траур и в община Разлог, където е роден Венцеслав..

обновено на 14.09.24 в 09:06