Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е домакин на Балкански конгрес по генетика на човека

Учени разкриват защо хората имат възприемчивост към различни заболявания и уточняват механизмите на генетичната изменчивост

| обновено на 08.09.17 в 10:21

В Пловдив се открива Дванайстият Балкански конгрес по генетика на човека и Осмата  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци. Проявите са под патронажа на Комисията по здравеопазване към 44-то Народно събрание.

Основна тема ще бъдат новите хоризонти за научни изследвания на редките болести. Ще бъдат предсатвени най-новите постижения в областта на дисморфологичната генетика, неврогенетиката, репродуктивната генетика, пренаталната генетика, онкогенетиката и прецизната медицина. 

Акцентите включват още текущото развитие в технологиите и биоинформатиката, както и тяхното приложение във всекидневната медицина. В интервю за Радио Пловдив националният консултант по медицинска генетика проф. Драга Тончева обясни, че науката и медицината вече разчитат човешкия геном, но  най-важното е как се използва получената информацията - може ли тя бъде полезна за пациентите, как се прилага в практиката.

 Новите технологии коренно променят медицината. Това е невероятно бързо развитие на  познанието в областта на молекулните причини за развитие на заболяванията.  Геномиката извървя изключително бърз път на развитие. Говорим за революция, за влизане на геномиката в диагностичния протокол при всеки отделен пациент. Геномиката променя облика на медицината. Тя става индивидуална, персонализирана или така наречена прецизирана медицина, допълни проф. Тончева.

По думите й генетичните болести са много и разнообразни. Почти 20% от популацията има някакъв генетичен проблем, в центъра на наследствените  заболявания  са редките болести, които са 70 хиляди. В момента са познати над 3 600 заболявания. 

Естествено наследствените  болести са трудни за лечение. Има заболявания, които могат да бъдат лекувани с новите терапевтични средства, но там трябва да се познава  точната генетична причина. Има други заболявания, които не могат да се лекуват и тогава нашата сила е в превенцията, да предпазим раждането на деца с наследствени болести. В България може да се поставя вече генетична диагноза за генетичен дефект в ембриони, които са получени в   ин витро процедури, преди тези ембриони да бъдат върнати. Това е научен прогрес, които ни помага да лекуваме и да се борим с тези заболявания. Генетичните заболявания са в спектъра на редките, онкологичните  и социално значимите заболявания като диабет, хипертония, инфаркт, алцхаймер и много други. За някои от тях вече има генетични тестове, допълни специалистът.

Всички тези въпроси ще бъдат обект на дискусия на медицинския форум, в който ще участват над 350 специалисти, 80 от тях са чуждестранни лекари и научни работници.

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва 14-ото издание на конкурса „Град на доброто“

Пловдив отново търси своите съвременни герои. За 14-а поредна година стартира конкурсът „Град на доброто“, който отличава хората, допринасящи със своите дела за развитието на града и общността.  Откриването на кампанията тази година съвпада със старта на фестивала Plovdiv vibes . На него присъстваха зам.-кметът Николай Бухалов, основателят на фондация..

публикувано на 25.04.25 в 19:40

Повдигнаха ми обвинения, защото разкрих влиянието на Пеевски в МВР

Обвиненият за безстопанственост за близо милион и половина лева бивш вътрешен министър Иван Демерджиев коментира в Пловдив, че индексацията на обществената поръчка за личните карти е изрядна. Президентът Радев определи обвиненията на прокуратурата срещу Демерджиев като атака По думите му повдигнатото обвинение от Софийската градска..

обновено на 25.04.25 в 16:40

Внимание кърлежи!

Трикратно увеличение на пациентите, ухапани от кърлежи през април в сравнение с месец март, отчитат от Спешното на Университетска болница „Свети Георги“ в Пловдив. Със затопляне на времето и пролетните дъждове нараства и популацията на кърлежи в зелените площи, а някои от тях се обработват вече за шести път.  78 са били прегледаните пациенти,..

обновено на 25.04.25 в 16:40

"Ангели на пътя" иска камери на възлови кръстовища в Пловдив

Поставяне на камери на възлови кръстовища и прелези в Пловдив поискаха от общината представители на сдружение „Ангели на пътя“ на среща със заместник- кмета Ерол Садъков, службите по сигурността и организациите на транспорта и началника на Пътна полиция главен инспектор Красимир Нешев. От „Ангели на пътя“ са настояли за повишаване на..

публикувано на 25.04.25 в 16:12

Жена от Стамболийски е обвинена за хулиганство в детска градина

Районната прокуратура в Пловдив обвини 31-годишна жена, че е нахлула в детска градина в гр. Стамболийски и е извършила непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото.  Установено е, че вчера 31-годишната майка отишла до детската градина и взела по-рано детето си – 6-годишно момче.   Малко..

публикувано на 25.04.25 в 15:14