Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив е домакин на Балкански конгрес по генетика на човека

Учени разкриват защо хората имат възприемчивост към различни заболявания и уточняват механизмите на генетичната изменчивост

| обновено на 08.09.17 в 10:21

В Пловдив се открива Дванайстият Балкански конгрес по генетика на човека и Осмата  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци. Проявите са под патронажа на Комисията по здравеопазване към 44-то Народно събрание.

Основна тема ще бъдат новите хоризонти за научни изследвания на редките болести. Ще бъдат предсатвени най-новите постижения в областта на дисморфологичната генетика, неврогенетиката, репродуктивната генетика, пренаталната генетика, онкогенетиката и прецизната медицина. 

Акцентите включват още текущото развитие в технологиите и биоинформатиката, както и тяхното приложение във всекидневната медицина. В интервю за Радио Пловдив националният консултант по медицинска генетика проф. Драга Тончева обясни, че науката и медицината вече разчитат човешкия геном, но  най-важното е как се използва получената информацията - може ли тя бъде полезна за пациентите, как се прилага в практиката.

 Новите технологии коренно променят медицината. Това е невероятно бързо развитие на  познанието в областта на молекулните причини за развитие на заболяванията.  Геномиката извървя изключително бърз път на развитие. Говорим за революция, за влизане на геномиката в диагностичния протокол при всеки отделен пациент. Геномиката променя облика на медицината. Тя става индивидуална, персонализирана или така наречена прецизирана медицина, допълни проф. Тончева.

По думите й генетичните болести са много и разнообразни. Почти 20% от популацията има някакъв генетичен проблем, в центъра на наследствените  заболявания  са редките болести, които са 70 хиляди. В момента са познати над 3 600 заболявания. 

Естествено наследствените  болести са трудни за лечение. Има заболявания, които могат да бъдат лекувани с новите терапевтични средства, но там трябва да се познава  точната генетична причина. Има други заболявания, които не могат да се лекуват и тогава нашата сила е в превенцията, да предпазим раждането на деца с наследствени болести. В България може да се поставя вече генетична диагноза за генетичен дефект в ембриони, които са получени в   ин витро процедури, преди тези ембриони да бъдат върнати. Това е научен прогрес, които ни помага да лекуваме и да се борим с тези заболявания. Генетичните заболявания са в спектъра на редките, онкологичните  и социално значимите заболявания като диабет, хипертония, инфаркт, алцхаймер и много други. За някои от тях вече има генетични тестове, допълни специалистът.

Всички тези въпроси ще бъдат обект на дискусия на медицинския форум, в който ще участват над 350 специалисти, 80 от тях са чуждестранни лекари и научни работници.

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Катастрофа край Асеновград затруднява трафика

Временно движението по път II-58 Асеновград – Кърджали в района на Асеновград е ограничено поради катастрофа. Трафикът се пренасочва през обходен маршрут през околовръстното на Асеновград и се регулира от "Пътна полиция", съобщава АПИ.

публикувано на 21.12.24 в 16:31

Възстановиха движението в района на 57-ия км на АМ "Тракия"

Повече от 4 часа движението по автомагистрала "Тракия" бе затруднено заради катастрофа, станала в района на 57-ми километър посока Бургас. Малко след 14.00 от АПИ съобщиха, че движението вече е възстановено.  Джип "кацна" върху средната мантинела на АМ "Тракия" заради катастрофа Припомням, че около 9.30 ч. на тел. 112 е подаден сигнал за..

публикувано на 21.12.24 в 14:23
Кръстовището на

Улици в район "Южен" станаха реки заради силния дъжд

Заради проливния дъжд, който от сутринта вали в Пловдив, ремонтираната скоро ул. „Даме Груев“ в район Южен се е превърнала в езеро.  Кръстовището на „Даме Груев“ с ул. „Охрид“ до читалище „Христо Ботев“ се е наводнило и пешеходци не могат да преминат. Хората вече се шегуват в социалните мрежи, че пространството може да се зариби.  Припомням, че..

публикувано на 21.12.24 в 13:45

Джип "кацна" върху средната мантинела на АМ "Тракия" заради катастрофа

Катастрофа между джип и ТИР затруднява трафика по магистрала "Тракия" в Пазарджишка област, съобщи говорителят на местната полиция Мирослав Стоянов.  Около 9.30 ч. на тел. 112 е подаден сигнал за ПТП в района на 57-ми км на АМ "Тракия", в посока Бургас, на границата между областите София и Пазарджик. Джип, движейки се зад товарен автомобил с..

публикувано на 21.12.24 в 11:02

ОбС - Пазарджик гласува поемането на дълг от 19,5 млн. лв.

Общинските съветници в Пазарджик гласуваха "за" поемане на дългосрочен дълг под формата на банков заем за разплащане на просрочени задължения на Община Пазарджик и за инвестиции за подобряване на услугите по поддръжка на чистотата в общината.  Дългът е в размер на 19,5 млн. лева с 15-годишен срок на погасяване.  Вносител на предложението бе..

обновено на 21.12.24 в 10:28