В Пловдив се открива Дванайстият Балкански конгрес по генетика на човека и Осмата Национална конференция за редки болести и лекарства сираци. Проявите са под патронажа на Комисията по здравеопазване към 44-то Народно събрание.
Основна тема ще бъдат новите хоризонти за научни изследвания на редките болести. Ще бъдат предсатвени най-новите постижения в областта на дисморфологичната генетика, неврогенетиката, репродуктивната генетика, пренаталната генетика, онкогенетиката и прецизната медицина.
Акцентите включват още текущото развитие в технологиите и биоинформатиката, както и тяхното приложение във всекидневната медицина. В интервю за Радио Пловдив националният консултант по медицинска генетика проф. Драга Тончева обясни, че науката и медицината вече разчитат човешкия геном, но най-важното е как се използва получената информацията - може ли тя бъде полезна за пациентите, как се прилага в практиката.
Новите технологии коренно променят медицината. Това е невероятно бързо развитие на познанието в областта на молекулните причини за развитие на заболяванията. Геномиката извървя изключително бърз път на развитие. Говорим за революция, за влизане на геномиката в диагностичния протокол при всеки отделен пациент. Геномиката променя облика на медицината. Тя става индивидуална, персонализирана или така наречена прецизирана медицина, допълни проф. Тончева.
По думите й генетичните болести са много и разнообразни. Почти 20% от популацията има някакъв генетичен проблем, в центъра на наследствените заболявания са редките болести, които са 70 хиляди. В момента са познати над 3 600 заболявания.
Естествено наследствените болести са трудни за лечение. Има заболявания, които могат да бъдат лекувани с новите терапевтични средства, но там трябва да се познава точната генетична причина. Има други заболявания, които не могат да се лекуват и тогава нашата сила е в превенцията, да предпазим раждането на деца с наследствени болести. В България може да се поставя вече генетична диагноза за генетичен дефект в ембриони, които са получени в ин витро процедури, преди тези ембриони да бъдат върнати. Това е научен прогрес, които ни помага да лекуваме и да се борим с тези заболявания. Генетичните заболявания са в спектъра на редките, онкологичните и социално значимите заболявания като диабет, хипертония, инфаркт, алцхаймер и много други. За някои от тях вече има генетични тестове, допълни специалистът.
Всички тези въпроси ще бъдат обект на дискусия на медицинския форум, в който ще участват над 350 специалисти, 80 от тях са чуждестранни лекари и научни работници.
Площадното пространство пред паметника на Йоаким Груев в Пловдив ще носи името на българския просветител, учител и общественик. Това става възможно след като съветниците гласуваха предложението, отправено от пловдивски граждани към кмета и председателя на местния парламент. Инициатор на идеята е инж. Любозар Фратев – председател на Съвета на..
С 35 гласа "за", 3 "против" и 8 "въздържали се" Общинският съвет на Пловдив гласува отделянето на 477 хиляди лева от местния бюджет за купуване на снегопочистваща техника. Предложението на кмета Костадин Димитров бе да се купят два употребявани самосвала и един нов челен товарач с прикачен към тях инвентар за зимното поддържане и снегопочистване на..
Индустриалната зона на Пловдив е без вода заради авария, станала снощи в район Тракия на ул. "Нестор Абаджиев". Работи се по отстраняването на проблема, който е станал заради прекъсването на част от голям водопровод, уточни говорителят на ВиК - Пловдив инж. Йордан Чемишев. Белята е от външната фирма, която изпълнява рабоатата по Южния..
С полагането на клетва започна днешната сесия на Пловдивския общински съвет. В групата на "Браво, Пловдив" вече е 38-годишният Светослав Енчев. Той заема място на Ерол Садъков, който стана зам.-кмет по транспорта. Светослав Енчев е завършил "Педагогика на обучението по физическо възпитание" в Пловдивския университет "Паийсий..
Критично е състоянието на уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипопол и те са пред опасност от трайно увреждане, алармират пловдивските съветници от "Продължаваме Промяната- Демократична България". С посещение на място те са установили, че мозайките са покрити с прах и боклуци, а по някои участъци се наблюдават плесени. Това разкрива..