Искахме този път да се съсредоточим върху българската класика в различните й форми и благодарение на подкрепата на „Америка за България“, ще имаме възможността да подарим на пловдивчани и гостите на Пловдив този концерт, заяви маестро Максим Ешкенази, който ще дирижира Софийската филхармония на 16 септември на Античния театър от 20 ч.
Четири български произведения – от класиката на българското концертно изкуство - Владигеров, Големинов, Христосков и Стайнов, продължаваме с фолклорния елемент и произведенията на Георги Андреев – композитор, гъдулар, диригент и невероятен човек. Ще изпълним четири от неговите произведения, като трите са световни премиери, а едното – нова обработка на българска на стара българска хубава песен. След това е киноелементът – музика с кадри от любими български филми. Вече направихме генералната репетиция с концерта си в София и сега идваме и в Пловдив, подчерта маестро Ешкенази. .
По думите му, той изпълнява българска ръченица повече в Америка, отколкото в България и се радва за възможността да направи този напълно български концерт.
Във всички сфери на изкуството има много български творци, които творят извън България и творят на български език и затова съм сигурен, че и българската музика ще продължава да се изпълнява по света. Винаги съм щастлив тук, обожавам Пловдив, това е прекрасен град, а публиката тук е най-ентусиазираната, най-истинската, най-шумната, заяви Ешкенази.
Маестро Ешкенази подчерта още, че младите хора обичат класическата музика и припомни, че „Ню Йорк таймс“ е написал, че залите и концертите с класическа музика се посещават само от стари хора още през 1912, когато Густав Малер е дирижирал Ню Йорскската филхармония, нищо ново. Ето, за това работим дейно да има бъдещо музикално поколение, а класическата музика затова е „класическа“, защото всяко поколение си я преоткрива. Оптимист съм за класическата музика и за младите. Те са бъдещето. Всички ще си спомнят завинаги първия учебен ден, както си го спомням аз, защото образованието е основата на всяко цивилизовано общество и колкото повече има от него, толкова по-доре, подчерта още маестро Максим Ешкенази.
Интервюто с диригента Ваксим Ешкенази чуйте от звуковия файл:
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..
Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..