Още един форум се провежда в Пловдив на 19 септември. Темата е " България в ЕС: 10 години по-късно".
Тя даде пример с брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС и в страната през 2000-та г. - преди 17 години БВП на българите е бил 17 % от този на европейците, а днес е нараснал почти двойно и сме 48,1 % от БВП по покупателна стойност спрямо средния за Европа.
Най-одобряваната европейска политика е свободата на придвижване в рамките на ЕС - било за работа, обучение или почивка, посочи Ружа Смилова. Много е направено за достъпа на европейските граждани за работните ресурси, като този достъп е гарантиран и с трудови и здравни права, а това подпомага добрия живот на хората.
Отделени са и 300 милиона за социално подпомагане, на социални права на по-малгинализираните групи и за по-високи социални права за български граждани, допълни политологът.
Преди по-ефективното обвързване на българската политика за присъединяване към Шенген и за гарантиране на външните граници, не можем да очакваме да бъдем приети в Шенген. Топката е в полето на нашите институции и политици, които за съжаление не са изпълнели на 100 процента своите ангажименти и това е пречка за пълното ни интегриране, посочи Ружа Смилова.
Гарантирането на правата на потребителите и тяхната ефективна защита е другият важен акцент - повишаването на контрола на храните, както като регулация, така и като институционална подкрепа от фермата до масата, допълни експертът, като посочи реакцията на скандала при откриването на фипронил при вносни яйца.
Политологът направи и препоръка към всички български евродепутати да се "чуват" повече в България, защото липсва контактът с българските граждани.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..