Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индустрията ни има възможности за развитие в много посоки

| обновено на 29.09.17 в 09:51

Недостатъкът, че България е малка страна, може да бъде превърнат в предимство. Тук е нашият шанс, но трябва да бъдем по-бързи, по-гъвкави и по-умни“, коментира в Пловдив вицепремиерът Томислав Дончев на Годишния бизнес форум „Индустрия 4.0“, посветен на модерните технологии.

Според проучване на европейския пазар 75 % от фирмите искат да влагат в нови технологии, защото в тях е бъдещето, но само 5 % го правят. 

По думите на вицепремиера изостаналостта на България може да е предимство – така прогресът се случва по-лесно. „Трябва обаче смелост. Наред с достъпа до финансиране, доброто образование, административните услуги, трябва и оптимизъм у бизнеса“, коментира Томислав Дончев.

Пред представители на Световната банка, Европейската банка за развитие и на компании от цял свят, вицепремиерът подчерта, че българската индустрия има големи възможности за развитие в много направления.

България има капацитет да изработва голяма част от машините за Сухопътни войски и да ги сглобява тук, вместо да ги внасяме готови. Това ще има голям ефект по отношение на индустрията, науката и бойните способности на страната. Така правят умните държави, а ние трябва да сме умни“, подчерта още Томислав Дончев.

Бъдещето е в IT-индустрията и роботиката. По наши изчисления сега човекът произвежда за 25 долара, а роботът – за 8 долара, и то по-бързо и по-качествено. Само след няколко години ще бъдем изправени пред дилемата да осигурим работа на много хора, особено с по-ниска квалификация, каза Аруп Банерджи, регионален директор за ЕС от Световната банка.

В България няма много свеж паричен ресурс и външното финансиране е малко, същевременно вие се страхувате да вземате заеми. В Европа като цяло има недостиг на заеми между 5 и 50 млн. евро, които са най-търсени за развитие на бизнеса. В това отношение страната изостава, каза Гунар Мюнт от Европейската инвестиционна банка.

България е много добро място за бизнес. Преди 17 - 20 години чувахме непрекъснато "Това тук няма как да се случи", но сега нещата са много различни. Ето, край Пловдив вече има необходимата инфраструктура да се развива нашата фирма, която работи с инженери в целия свят. Трябва да има повече такива места в страната, каза българинът Краси Петков, собственик и основател на IT-фирма в САЩ, който учреди и тук свое предприятие в сферата на роботиката.

Бизнес форумът „4.0“ продължава и утре с темите Дигитална трансформация и готовност за дигитална култура на традиционните индустрии; Аутсорсинг дестинация и Защита на данните и електронна сигурност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54