Сдружение „Спри рака“ заедно с УМБАЛ „Свети Георги“ и МУ – Пловди организира благотворителен крос и конференция, на която ще бъдат представени постиженията на съвременната хематология, а кросът ще предизвика пловдивчани към активен начин на живот
Целта ни е да учим на съпричастност и гражданска активност обществото, както и да създадем ежегодна традиция за провеждане на подобни събития. Също така искаме хората да проявяват еднакво уважение към лекаря и към активния начин на живот, споделят организаторите от Сдружение „Спри рака“.
Конференцията се открива днес в 8-а аудитория на Аудиторния комплекс на МУ – Пловдив. Научно-образователната програма има за цел да популяризира успехите на съвременната хематология без да представя директна реклама на фармацевтични продукти, уточниха организаорите.
Домакин и модератор на конференцията ще бъде проф. Стефан Горанов, началник на Клиниката по клинична хематология на УМБАЛ „Свети Георги“. В събитието ще вземат участие партньорски и пациентски организации.Още информация в разговора с председателят на Сдружение „Спри рака“ Росица Касабова, което може да чуете в звуковия файл.
Причината е, че в последните години все повече хора са потърпевши от онкологични заболявания, потърпевши са и хората, и техните близки. Идеята да се създаде това сдружение е да се агитират хората за ранна превенция, за ранна диагностика, за активен начин на живот, за движение, да излязат от стаите от четирите стени, защото човек трудно може да се справи с помощта на своите близки, с помощта на лекарите, с помощта на науката. Тази година и миналата нашата кауза е подпомагане на Клиниката по онкохематология за създаване на по-добри условия, при които да се лекуват болните. Средства набираме чрез продажба – ще има благотворителен базар – ще има предмети, тениски и други предмети, предоставени ни от дарители. Освен това всеки, който пожелае може по сметка на сдружението да преведе сума. Но самото участие за са е също огромна сума, защото по-важното е хората да излязат, да знаят, че тази диагноза не е присъда, че тя може да се лекува, но просто трябва по-рано да се предприемат мерки.
Кросът е утре, а днес започва научната конференция. Кросът утре е от 16 часа, а регистрацията е от 15 ч, на гребната база. Миналата година имахме над 500 участника, тази година са потвърдили повече хора, така че се надявам, че с всяка година ще се увеличава броя на съпричастните и на желаещите да подпомогнем хората в това състояние.
Посещението на лекциите също е със свободен вход, така че всеки, който се интересува от новостите и желае да послуша да заповяда днес от 13,30 ч, където може да чуе нещо, което му е полезно, където може да отправи въпроси. Същото това нещо може да се случи на кроса. Ще имаме събеседване с психолози, с лекари, с диетолози, със спортисти, с артисти, така че призовавам хората активно да се включат.
Аз мисля, че човек така е устроен, че иска да помага да близките си. А всеки един от нас е заобиколен от много хора и никой не е застрахован. За съжаление, много хора са потърпевши от такива заболявания и на тях им е много трудно да се справят сами – лесно е когато си здрав. И това всеки трябва да го разбере – че ние сме индивиди от едно общество, а за да живеем в това общество трябва да си помагаме, трябва да бъдем съпричастни и към доброто, и към лошото, т. е. да изкореняваме лошото и да се опитваме да възпитаваме в обществото добродетели – това са изконни християнски ценности. И аз си мисля, че хората на бизнеса, те показват и с тяхното отношение, защото средствата, които ние сме набрали, са основно от хора на бизнеса, които имат възможност и те реално оценяват, че тяхната роля е такава в обществото – да подпомагат обществото.
Аз съм много приятно впечатлена колко много хора се включват в каузата и как от сърце помагат, дори повечето от тях желаят да останат анонимни, те не желаят да се афишират, но помагат от сърце и го правят нееднократно.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..