Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският политически елит се нуждае от освежаване

Към „кумгейт“ днес в Парламента  се добави „самолетгейт“  и габровските „братко и батко“.  Как в шума от скандалите се губи цялото и не се поставя точка на порочните практики коментира в програма „Ден след ден“ професорът от Великотърновския университет Тодор Галунов - преподавател по история на българския политически живот.

Според него това, което се случва не е новост за българския политически живот.

 Подобен модел на правене на политика не е новост в българската нова история. С подобни обвинения. С подобни съмнения за икономически и кадрови зависимости.Това е типично за всички политически партии, които са управлявали до сега. Моделът на правене на политика 100 години назад, още при действията на Търновската конституция е същият.Сливане на икономиката с политиката.  От там обвързването на интересите и съответно  като рефлекс  и кадровите назначения, коментира анализаторът

Според политолога всички по-важни назначения в България се правят на този принцип.  Хората приемат обаче по-спокойно   политическите назначения, назначенията  на чисто политически признак. Когато обаче има роднински назначения тогава обществото е по-чувствително.

Според мен има някакво напрежение в ГЕРБ.  Има вътрешно партийно напрежение. БСП пък реши да се възползва от тази конфликтна ситуация и да извлече определени политически дивиденти. Факт е, че нещо разклати ГЕРБ вътре в партията. Делян Добрев реши да спаси ситуацията , личното си реноме и реномето на партията и да се оттегли. Но депутатите не приеха оставката му и решиха, че става въпрос за битка за партията, за начина на управление.

По думите на професора се виждат  две линии на поведение на парламентарната група на ГЕРБ и е надделяла партийната –"да браним своя човек".

Той обясни, че много ясно се очертава регионалноста на подобни конфликти, като големият въпрос е може ли да се правят генерални изводи, може ли да се  говори за по-големи сътресения, за криза в ГЕРБ, дори предсрочни избори.

Лично според мен е много рано да се правят тежки изводи.  Тук има локални напрежения, може би и на национално ниво. На този етап обаче, това остава скрито за българския избирател. Но всичко това показва, че българският политически елит се нуждае от освежаване.

Политолъг е категоричен, че на този етап не можем да очакваме големи политически изненади. А подобни случаи ще се появяват периодично в българската политическа действителност.

БСП не успя да извлече девиденти от този скандал. Сякаш социолистите не успяват да напипат верния тон . БСП прави впечатление малко на беззъба опозиция, допълни проф. Галунов

Той отново повтори, че на хората се предлагат политически зрелища, които обаче ще продължат и в други общини ,но няма да разклатят на централно ниво политическия живот.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57