Правителството обяви, е предвижда 10 процентно увеличение на заплатите в бюджетната сфера за догодина. Въпреки това синдикатите готвят протести, недоволни от дебата за доходите. По темата разговаряме с Любен Томев- директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
Трябва да бъде ясно, че този протест или тези протести, да ги наречем, са свързани не само с увеличение на заплатите в бюджетната сфера, а най-вече срещу настоятелното искане на работодателите да бъде отменена добавката за трудов стаж и професионален опит, нещо, което при равнището на доходи в България е недопустимо, поне на настоящия етап. Така че основно протестът е насочен срещу това неправомерно искане, според нас, към работодателите и протестът ни е към тях. Същевременно ние съзнаваме, че бюджет 2018 г. има възможности за по-голямо увеличение на работните заплати в бюджетните сектори. Такива увеличения трябва да бъдат от порядъка, средно да кажем около 15 %, но има системи като социално подпомагане, като училищно здравеопазване, които са в трагично състояние – там нещата действително много тревожни и затова настояването е в тези системи да бъде увеличено поне с 25 %, за да може тези хора, които изпълняват важни обществени задължения, в крайна сметка да получат достойно възнаграждение за своя труд.
Радио Пловдив: А учителските заплати бяха повишени?
Л.Томев: Учителските заплати – да, разбира се. Ние сме удовлетворени от този факт, но все пак, макар и да е приоритет образованието, все пак не трябва да бъдат забравяни и останалите бюджетни сфери без адекватно увеличение, защото срещу такива мизерни заплати някой едва ли е заинтересован да работи и то ефективно в полза на обществото.
Радио Пловдив: Обвързахте нивото на доходи в България, включително с нашата външно-политическа позиция. Защо?
Любен Томев: Имаше много ясен знак и посещението на високо равнище и на други еврокомисари, които казаха, че страната ни фактически е изпълнила техническите изисквания по отношение на Шенген, по отношение в известна степен и на влизане в еврозоната, но голямата спънка все още се явява ниското равнище на доходите. И това е естествено, те се страхуват, че сигурността на Шенген по никакъв начин няма да се подобри. Затова според нас тези една – две години трябва да бъдат ударни по отношение на доходите, за да може действително да се стихне до едно по-добро равнище.какво да бъде това равнище? Ние сме го казали в нашата програма – минимум 60 – 70 % от средноевропейското равнище в следващите години по покупателна способност, за да може да се почувства действително, осезателно подобрение в сферата на доходите и жизнения стандарт.
Радио Пловдив: Което е много амбициозно – двойно увеличение на покупателната ни способност. Преди излезе статистика, че е 39 %.
Любен Томев: Около 48% сега в момента.
Радио Пловдив: Е, по-добре звучи, иначе по джоба не всеки го усеща по този начин, уви.
Любен Томев: Още веднъж повтарям, че въпросът е не да протестираме против правителството, да сваляме правителството и т. н., а по-скоро става въпрос да напомним още веднъж, че без адекватно увеличение на доходите това няма да стане като външно политическа ориентация, като вътрешна сигурност. Вижте какъв е проблемът – в момента работодателите нямат нито квалифицирана, нито неквалифицирана работна сила. Вече всичко е като че ли на изчерпване, внасяме работна сила и в крайна сметка не искаме да плащаме за професионален опит и стаж. И като се яви някой работник млад, който търси работа и работодателят казва ние търсим с опит, с трудов стаж. Е, как търсите с опит и трудов стаж като не искате да плащате добавка за трудов стаж?
Радио Пловдив: В какъв процент от частния сектор се плаща въобще тази надбавка?
Любен Томев: Оставено е да се прецени от работодателя след промените в законодателството през 2007 г. Оставено е на работодателите в частния сектор да преценят дали лицето дали е по това професионално направление или е по някакво друго, което не отговаря на изискванията за настоящото работно място, т. е. преценката е в работодателя.
Радио Пловдив: И колко са преценили, че ще плащат като сте правили изследвания?
Любен Томев: Аз не бих могъл да твърдя, че ще кажа нещо точно, но според мене са около 60 – 70 % плащат добавка за прослужено време.
Ние считаме, че в разпределението на произвеждания продукт има резерви, още да бъде отделено повече внимание на труда, т. е., когато се произвежда брутния вътрешен продукт една по-голяма част да отива за компенсация на наемния труд. Това разпределение е възможно и това показват данните на Евростат, че компенсацията на наемния труд у нас е под нивото на средноевропейските равнища като относителен дял от произведения брутен вътрешен продукт. А що касае държавата, очевидно биха могли да се намерят резерви от гледна точка на събираемостта на данъци, социално-осигурителни вноски не се плащат ежегодно от порядъка на 1 – 2 милиарда лева. Всичките тези неща показват, че с общи усилия действително може да се постигне нещо по-добро не само за българския работник, а това ще означава и по-добро за българския бизнес и за държавата като цяло.
Радио Пловдив: Има ли решение на стачните комитети на двата синдиката и в какъв формат?
Любен Томев: За конкретна дата няма решение, но има решение за организирането на протести. Това ще се случи най-вероятно през следващите седмици.
Радио Пловдив: С адрес работодателите или адрес правителството?
Любен Томев: С адрес работодателите и искания към бюджета.
Радио Пловдив: Той тепърва започва да се формира, сега е моментът да искате и да договорите?
Любен Томев: Към бюджета – когато излезе за обществено обсъждане – това е фазата, в която трябва да търсим нашите искания, нашите права. Така че ние сме ги заявили още преди окончателното излизане на бюджета, остава да се уточнят направленията на финансиране и обемите.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..