Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извинителните бележки за училище - от 0 до 5 лева

| обновено на 11.10.17 в 10:19

От тази учебна година има още една новост за родители и деца.

Медицинските извинителни бележки, които личните лекари издават на учениците след преглед се заплащат. 

В Пазарджик например те са точно два лева, а в Пловдив са или безплатни, или сумата им варира от един до пет лева. Това става по преценка на търговеца, защото нашите лични лекари до един са с практики - търговски дружества.

 

В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Живка Танчева и различните гледни точки.

Личните лекари предприемат тази мярка в знак на протест срещу постоянно нарастващия обем документи, които се налага да обработват. Издаването на медицинска бележка не е услуга, която се заплаща от Здравната каса.

Много често родителите на ученици прибягват до нея без основателна причини, казват част от общопрактикуващите лекари. В същото време - всеки от нас родителите знае, че за една учебна година средно от два до пет пъти, децата искаме или не се разболяват. 

Д-р Ваня Добрева работи в групова практика и тя още не е определила колко лева ще плащат родителите за бележка.

В Пазарджик от април тази година са въвели такса -2 лева за всеки извинителен документ на децата от 7 до 18 г.  Д-р Красимир Кулински, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града разказа, че не таксуват децата от яслите и детските градини, на които им трябва бележка.

Извинителната медицинска бележка вече ще съдържа идентификационния номер на лекаря, който я издава и кода на заболяването. Целта е да се ограничи издаването на фалшиви медицински бележки и да се намалят отсъствията на учениците от училище. 

В Пловдив не открихме много желаещи да плащат, освен един дядо с внуче, който смята че бележката трябва да е лев.

Д-р  Аргир Аргиров, заместник -директор на РЗИ Пловдив поясни, че от 15 септември всеки директор е длъжен с писмо да изпрати до тях,  ако има дете с повече от 50 отстъствия. Това се прави в изпълнение на решение 373 на МС, с което ще се борим с отсъстващите от клас деца.

Лекарите заявяват, че единственото решение на проблема писане на бележки с такса е да се премине към електронно здравеопазване, което да облекчи работата на медиците.  Сега те освен над прегледите залагат усилено и над епистоларния жанр, защото НЗОК упражнява перманентен контрол.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Учители адаптират помагалата на брайловата азбука, а не държавата

Родители и ресурсни учители на деца с нарушено зрение настояват държавата да поеме ангажимент за адаптирането на брайлова азбука учебните помагала, които се използват в  училище. Това е един от изводите от проведената в Пловдив кръгла маса, посветена на приобщаването на деца с увредено зрение в системата на средното образование, организирана..

публикувано на 28.02.25 в 15:40

Двойните компенсации за период без ток са лош прецедент

До следващата седмица трябва да се направят оценките за това кои клиенти ще бъдат компенсирани с предвидените от държавата средства за липсата на ток в периода от 21 до 31 декември миналата година, каза Петър Костадинов от пресекипа на ЕВН. Той  припомни, че тук става дума за извънредните компенсации от общо около 2,2 милиона лева за цялата..

публикувано на 28.02.25 в 15:00

Хиляди цветни балони в подкрепа на хората с редки болести

С разноцветни вдигнати ръце, балони и флашмоб бе отбелязан Международния ден на хората с редки болести в Пловдив. В инициативата, която тази година се проведе в двора на Професионална гимназия по хранителни технологии и техника - град Пловдив /ПГХТТ/, се включи и заместник-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов. „Днес е денят, в който..

публикувано на 28.02.25 в 14:55

Студеното време се отрази на продажбата на мартеници

Заради много студеното февруарско време тази година в Пловдив продажбата на мартеници е слаба. Това споделят продавачи на бяло-червените символи на Главната улица, като допълват, че този сезон и цените са по-високи.  Въпреки студа десетки хора са разпънали сергии с мартеници из целия град, но най-вече в центъра на Пловдив.  По думите им хората..

обновено на 28.02.25 в 11:51
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК вече е далеч от пациента

Парите за здраве в бюджета на Националната здравноосигурителна каса и защо болниците заплашиха с протест ако бъде прието предложението в средата на годината да се намали цената на клиничните пътеки, коментира в програма "Точно днес" д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК.  Той е категоричен, че тазгодишния бюджет..

публикувано на 28.02.25 в 10:49