Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналисти протестираха пред МС в защита на свободата на словото

| обновено на 11.10.17 в 15:17

Протест в защита на журналистиката ще има пред сградата на Министерския съвет.

Организаторите от Асоциацията на европейските журналисти-България определят заплахите към журналиста Виктор Николаев и последващите реакции на властта като война. Заявяват, че не приемат ултиматуми и предпочитат "празни столове, отколкото празни въпроси“. Организаторите и участниците в протеста носят столове, които бяха подредени пред сградата на Министерския съвет, "за да покажем, че не ни е страх, че столовете ни ще останат празни, а политиците са онези, които трябва да се страхуват от нас".
Основните послания, които отправяме са под формата на въпроси. Защото очевидно част от управляващите се изживяват като хора, които да санкционират един или друг въпрос. Няма лош въпрос. Може да има глупав въпрос, недостатъчно остър въпрос, но не са управляващите тези, които да санкционират или да казват „не, това не може да ме питате“, заяви в интервю за Радио Пловдив Ирина Недева, председател на Асоциацията на европейските журналисти в България.

В навечерието на българското председателство на ЕС, медиите в страната получиха ултиматум. Той им бе изпратен Пресслужбата на Министерски съвет. Ултиматуми се връчват преди обявяване на война. В случая това се прави от най-високата инстанция, представляваща изпълнителната власт. Изпратеното по този начин не може да бъде приемано за лично мнение на Валери Симеонов, а е официална позиция на държавата, която открито застава срещу най-големите медии в страната. Подобен акт е без прецедент в българската история. В нито един период правителството не си е позволявало да дава ултиматуми на медиите в България, се казва в официалната позиция на АЕЖ-България.
Снимка

Смятаме, че е безпрецедентно, защото законодателната власт, в лицето на депутата Антон Тодоров, атакува правото на медията да задава въпроси от името на обществото. А след това и изпълнителната власт /в лицето на Валери Симеонов/ постави ултиматум на четирите големи медии у нас, което е без прецедент, обясни Ирина Недева.

Протестиращите са категорични, че управляващите не са си научили урока. Властта няма право да се бърка в редакционното съдържание, подчерта Ирина Недева.

Новото онлайн проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България показва, че има безогледен външен натиск върху журналистите.

Стига се до парадокс, че в обществените медии сме по-свободни от частните, коментира Ирина Недева.

Проучването ще бъде представено на 17 октомври в столицата.

Цялото интервю с Ирина Недева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58