Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналисти протестираха пред МС в защита на свободата на словото

| обновено на 11.10.17 в 15:17

Протест в защита на журналистиката ще има пред сградата на Министерския съвет.

Организаторите от Асоциацията на европейските журналисти-България определят заплахите към журналиста Виктор Николаев и последващите реакции на властта като война. Заявяват, че не приемат ултиматуми и предпочитат "празни столове, отколкото празни въпроси“. Организаторите и участниците в протеста носят столове, които бяха подредени пред сградата на Министерския съвет, "за да покажем, че не ни е страх, че столовете ни ще останат празни, а политиците са онези, които трябва да се страхуват от нас".
Основните послания, които отправяме са под формата на въпроси. Защото очевидно част от управляващите се изживяват като хора, които да санкционират един или друг въпрос. Няма лош въпрос. Може да има глупав въпрос, недостатъчно остър въпрос, но не са управляващите тези, които да санкционират или да казват „не, това не може да ме питате“, заяви в интервю за Радио Пловдив Ирина Недева, председател на Асоциацията на европейските журналисти в България.

В навечерието на българското председателство на ЕС, медиите в страната получиха ултиматум. Той им бе изпратен Пресслужбата на Министерски съвет. Ултиматуми се връчват преди обявяване на война. В случая това се прави от най-високата инстанция, представляваща изпълнителната власт. Изпратеното по този начин не може да бъде приемано за лично мнение на Валери Симеонов, а е официална позиция на държавата, която открито застава срещу най-големите медии в страната. Подобен акт е без прецедент в българската история. В нито един период правителството не си е позволявало да дава ултиматуми на медиите в България, се казва в официалната позиция на АЕЖ-България.
Снимка

Смятаме, че е безпрецедентно, защото законодателната власт, в лицето на депутата Антон Тодоров, атакува правото на медията да задава въпроси от името на обществото. А след това и изпълнителната власт /в лицето на Валери Симеонов/ постави ултиматум на четирите големи медии у нас, което е без прецедент, обясни Ирина Недева.

Протестиращите са категорични, че управляващите не са си научили урока. Властта няма право да се бърка в редакционното съдържание, подчерта Ирина Недева.

Новото онлайн проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България показва, че има безогледен външен натиск върху журналистите.

Стига се до парадокс, че в обществените медии сме по-свободни от частните, коментира Ирина Недева.

Проучването ще бъде представено на 17 октомври в столицата.

Цялото интервю с Ирина Недева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39