Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако нещо може да провали България, това е самата България

Кой отглежда задкулисието, води ли се медийна война и в какво съотношение на ценности и разум са институциите  между себе си и съответно – с медиите и властта? Събеседник  – журналистът  от в. „Труд“ Емил Спахийски. 

Е.Спахийски: Ако говорим за съотношението медии –власт, нас - медиите, ни въвлякоха в тяхната игра.  Няма съмнение, че  капиталът на политиците е да печелят дивиденти на база емоции и доверие, защото най-големият капитал на един политик е доверието и  в този огромен спектакъл те се опитаха да привлекат фенове на своя страна, за да се чуят, да  бъдат разбрани и по някакъв глуповат начин привлякоха и медиите. Стана голям скандал, в който всеки спечели и загуби нещо. Най-вече битката между институциите – Парламент, Президентство и Кабинет  - там беше голямото земетресение. 

Това, което е зад кулисите: ГЕРБ по всякакъв начин се опитва да принизи и смачка растящия рейтинг на президента, защото каквото и  да говорим, от президента нищо не зависи в тази държава, освен да трупа имидж.  Той не работи на терен, както един кабинет, не прави магистрали, реформи в здравеопазването например, а е морален съдник.  И тъй като моралните съдници са обречени да бъдат обичани, защото винаги могат да кажат „това не ми харесва“ и да върнеш Закон...след като не си го правил ти. Покрай цялата дандания бяха замесени и медиите и, ако бъдем откровени, дори не станаха кой знае какви неща в студиото...В крайна сметка медиите винаги са на буферната зона между общество и власт, затова и са наречени „четвърта власт“. Обречени сме да задаваме неудобни въпроси и да ни гонят.

Политиката не може да бъде „чиста игра“, защото винаги са замесени пари. А щом е така, не може да има „чиста власт“.  Само преди Освобождението, когато нашите апостоли са залагали живота си срещу нищо, за да освободят България, тогава политиката е била относително чиста игра, доколкото въстанието може да бъде чиста игра. Оттук нататък  всяка година държавата има един бюджет, който Правителството трябва да похарчи. Парламентът го гласува и трябва да има контрол върху това и на медиите и понякога на такива хора като президента се полага задачата да контролират и да бъдат опозиция на властта. Опозицията в Парламента също – задачата им е да контролират и когато видят нещо нередно, да ударят през ръцете властта и да трупат точки по този начин.  Така хем те могат да седнат на трона, за да разпределят бюджета, а и  вършат полезна работа на обществото, като контролират властта. Затова е изключително полезно да има опозиция и медии, както и институции като президента.

Вътрешното политическо напрежение в страната и „тези приказки“ не могат да компрометират  бъдещото  председателство на България на Европейския съвет, защото Европа е заета с далеч по-сериозни неща, като например какво се случва в Испания и какво ще последва. Ако нещо може да провали председателството на  България, това е самата България. Ние така и не разбрахме какво ще правим като председател на  Европейския съвет, подготвени ли сме като домакини да водим диалога за Европа и за това, което вълнува България - Западните Балкани, отношенията с Турция.  Заобиколени сме от проблеми и ако нещо може да ни провали, това е да се провалим сами.  Иначе навсякъде, където е имало председателство, гърмят едни и същи скандали. Ще мине, ще отшуми, ще се отчете, че председателството е било успешно, ще има и наградени.

 Повече чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03