Кой отглежда задкулисието, води ли се медийна война и в какво съотношение на ценности и разум са институциите между себе си и съответно – с медиите и властта? Събеседник – журналистът от в. „Труд“ Емил Спахийски.
Е.Спахийски: Ако говорим за съотношението медии –власт, нас - медиите, ни въвлякоха в тяхната игра. Няма съмнение, че капиталът на политиците е да печелят дивиденти на база емоции и доверие, защото най-големият капитал на един политик е доверието и в този огромен спектакъл те се опитаха да привлекат фенове на своя страна, за да се чуят, да бъдат разбрани и по някакъв глуповат начин привлякоха и медиите. Стана голям скандал, в който всеки спечели и загуби нещо. Най-вече битката между институциите – Парламент, Президентство и Кабинет - там беше голямото земетресение.
Това, което е зад кулисите: ГЕРБ по всякакъв начин се опитва да принизи и смачка растящия рейтинг на президента, защото каквото и да говорим, от президента нищо не зависи в тази държава, освен да трупа имидж. Той не работи на терен, както един кабинет, не прави магистрали, реформи в здравеопазването например, а е морален съдник. И тъй като моралните съдници са обречени да бъдат обичани, защото винаги могат да кажат „това не ми харесва“ и да върнеш Закон...след като не си го правил ти. Покрай цялата дандания бяха замесени и медиите и, ако бъдем откровени, дори не станаха кой знае какви неща в студиото...В крайна сметка медиите винаги са на буферната зона между общество и власт, затова и са наречени „четвърта власт“. Обречени сме да задаваме неудобни въпроси и да ни гонят.
Политиката не може да бъде „чиста игра“, защото винаги са замесени пари. А щом е така, не може да има „чиста власт“. Само преди Освобождението, когато нашите апостоли са залагали живота си срещу нищо, за да освободят България, тогава политиката е била относително чиста игра, доколкото въстанието може да бъде чиста игра. Оттук нататък всяка година държавата има един бюджет, който Правителството трябва да похарчи. Парламентът го гласува и трябва да има контрол върху това и на медиите и понякога на такива хора като президента се полага задачата да контролират и да бъдат опозиция на властта. Опозицията в Парламента също – задачата им е да контролират и когато видят нещо нередно, да ударят през ръцете властта и да трупат точки по този начин. Така хем те могат да седнат на трона, за да разпределят бюджета, а и вършат полезна работа на обществото, като контролират властта. Затова е изключително полезно да има опозиция и медии, както и институции като президента.
Вътрешното политическо напрежение в страната и „тези приказки“ не могат да компрометират бъдещото председателство на България на Европейския съвет, защото Европа е заета с далеч по-сериозни неща, като например какво се случва в Испания и какво ще последва. Ако нещо може да провали председателството на България, това е самата България. Ние така и не разбрахме какво ще правим като председател на Европейския съвет, подготвени ли сме като домакини да водим диалога за Европа и за това, което вълнува България - Западните Балкани, отношенията с Турция. Заобиколени сме от проблеми и ако нещо може да ни провали, това е да се провалим сами. Иначе навсякъде, където е имало председателство, гърмят едни и същи скандали. Ще мине, ще отшуми, ще се отчете, че председателството е било успешно, ще има и наградени.
Повече чуйте от звуковия файл:
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..