Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронната среда е отражение на социалната

Кой и как следи измамите в мрежата и какво ще последва  след  внезапното разбуждане на обществената бдителност от „интелигентен измамник“, когото може и да познаваме? По темата - експертът по сигурността проф. д.т.н. при БАН Стефан Хаджитодоров: 

Ставаме свидетели на подобни ситуации, защото все още няма ефективна защита спрямо фалшивите имена и фалшивите данни и номера в интернет. Много от хората, които публикуват в интернет коментари след статии и публикации в интернет, са с фалшива самоличност, т.н. nickname,  все още защитата, която би следвало поне в определени ситуации да бъде въведена, липсва.

От друга страна много хора държат точно там да обменят информация, свободно да могат да комуникират, а всичко това противоречи на здравата логика да бъде проверявана информацията доколко е достоверна и истинна.

Анализи на заплахите и начините, по които трябва да се реагира, се правят непрекъснато. Финансират се и големи изследователски проекти за анализ, но нещата опират до правни въпроси: доколко може да бъде нарушавана свободата за обмен на информация в рамките на такива мрежи, а също така – и на взаимоотношения на отделните участници в тях.

Не трябва да забравяме, че електронната среда е отражение на цялата социална среда, в която живеем. В нея стават немалко измами, мошеничества и всичко това се пренася в интернет. За съжаление, там възможностите са доста повече, скоростта, с която се разпространява подобна фалшива информация е по-голяма, човек се подлъгва бързо и всичко това улеснява мошеничествата и измамите, които стават в такава среда.

Нормативната уредба трябва да бъде изработена много внимателно, но и много внимателно спазвана. А контролиращите органи трябва фактически да не злоупотребяват с възможностите, които ще имат, за да следят движението на подобен сорт информация. Да не забравяме, че когато говорим  за корупция в рамките на социалните отношения в обществото като цяло, съществува т.н. „електронна корупция“ от хората, които имат достъп до тези масиви с информация, злоупотребяват с нея и се превръщат във фактор, който може да доведе до още по-голямо деформиране и изкривяване на тази среда.

Вероятно в рамките на закона последният случай Александър-Спас, ще бъде санкциониран, но вероятно той ще намери и доста способни адвокати, които да поемат защитата му. Все пак съм доволен, че случаят имаше широк обществен отзвук и това ще накара хората, които са отговорни за тази нормативна уредба да помислят по-детайлно и по-дълбоко в тази материя. 

Повече чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25