Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без лимити за болниците и нова оценка на клиничните пътеки

Здравната система пред бюджет 2018, или защо е важно да се прекратят лимитите за болниците-разговор с доц. Георги Йорданов, заместник-председател на Здравната комисия в Народното събрание.

Макар финансовата рамка в здравеопазването за следваща година да е вече фиксирана на 3 млрд. 800 млн. лева има промени, които могат да бъдат направени и да доведат до добър резултат за системата. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив заместник - председателят на здравната комисия в парламента доц. Георги Йорданов. 

Той заедно с неговите колеги - депутати от БСП разговаря тази седмица с ръководството на Българския лекарски съюз.

Трябва да се обсъди още един път възможността, въпреки че не сме страна при сключването на НРД, да се опитаме да променим неща, които могат да бъдат променени. На първо място това са лимитите в болниците, цената на клиничните пътеки и, изключително важно – да променим факта, че цената на труда на медицинските специалисти не е включена в цената на клиничните пътеки, каза доц. Йорданов.

От общата сума на бюджета за здравеопазване - 1 600 000 000  лева са за болнично лечение, като за лекарства са отделени малко над 900 000 000 лева. Има обаче преразход, който е близо 400 000 000 лева, уточни доц. Йорданов.

По думите му не може в съвременното общество болниците да имат лимит. Говори се за няколко милиона лева, които ще бъдат в повече през 2018 година за болничните заведения, но като цяло има нужда от нов модел на нашето здравеопазване, смята още народният представител. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56